четвер, 31 грудня 2020 р.

Новорічна виставка-інсталяція "Зоряна казка"

    І знову до нас приходить Новий рік! І знову ми в передчутті чогось світлого, доброго, неймовірного! Кожному з нас хочеться свята, хочеться дива, хочеться потрапити у казку! І не лише діткам, але і дорослим! 

   Тому, щоб хоча б трішки  покращити настрій усім без винятку, щоб надихнути на торчість та чарівні мрії, бібліотека пропонує виставку-інсталяцію "Зоряна казка". Тут ви можете дізнатися про новорічні та різдвяні традиції українців, ви знайдете тут колядки та щедрівки, зустрінетеся з казкою та неймовірними пригодами улюблених героїв, чи познайомитеся з персонажами нових, невідомих вам творів. 

   Вітаю Вас з Новим роком! Хай щастя, здоров'я, любов і добробут оселяться в кожній домівці! Бережіть себе і своїх близьких!




Веселих Вам свят!

вівторок, 22 грудня 2020 р.

Літературна панорама "Любовна лірика поетів-земляків"

                                "Ховала мрії свої в любові. Хотілось жити, летіти, цвісти..."

      Поезія... Лірика... Коли ми чуємо ці слова, ми розуміємо, що це щось прекрасне, світле, ніжне, щемливе, приємне, цікаве, загадкове, неймовірне і ще багато яке... Але ми розуміємо і те, що тут нас чекають розповіді про любов, про щасливе чи нещасливе кохання, про любовні переживання, без яких кохання не буває. Поезія завжди торкається невидимих струн душі, в якій живе велика таємниця любові. 

    Літературна творчість славних земляків минулого і сучасних майстрів слова намагається показувати життя нашого краю з різних сторін.  Поети і прозаїки змальовують в своїх творах   красу рідної природи, відносини між людьми, господарчу діяльність, воєнні роки різних часів, і звичайно ж, не оминають найпрекраснішого із людських почуттів - кохання. Це вічне почуття оспівує наш земляк, поет Тихін Тимофійович Лиманський у своїх віршах "Таке кохання", "Слово - це не все" "Я йшов до тебе", "Мрії юнака", "Коли до тебе йду", "Коханій", "Чому я його розлюбила", "Я полтавочку кохаю", "Вірне кохання", "Таке воно кохання",  "Кохання - це гілка пророди", "Без кохання - життя немає", "Любов приходить тільки раз":

Любов приходить тільки раз,

Тож бережи її, як очі.

Бува, сувора йде до нас,

ЇЇ початок - стан дівочий...

... в цьому переконує нас автор в одному вірші, а в іншому - красиво освідчується в коханні:

Про тебе співаю, дівчино,

Красою чаруєш ти всіх.

І личко - червона калина,

Тебе не любити - це гріх!

 Кохання - неповторне й полохливе, ніжне, як цвіт яблуні. Без кохання в'яне дівчина, перетворюється на злу хатню робітницю, кричить на дитину мати, зривається на ненависть ділова жінка. Своїми спостереженнями про роки подружнього життя ділиться з нами Тихін Лиманський: 

Жона - така цікава книга,

Яку не завжди пізнаєш.

Бува вогонь, бува відлига,

Коли ти поруч з нею йдеш.

Скільки живу і все вивчаю.

Та таємниці не пізнать.

Бува зима і сонце мая

Вона дружина й ніжна мать.

  А Ганна Литовець у своїй поезії  вірші-пісні "Незвіданий цвіт" висловлює образу коханому:

Я в житті твоїм - цвіт незвіданий,

Бо збагнуть мене не зумів.

Через клопоти, через відстані

Я чекаю все твоїх слів!

Невичерпне  джерело любові звучить у віршах нашої землячки, поетеси Ганни Литовець. Долі героїнь її  поезій про любов неначе перекликаються, переплітаються, неначе продовжують одна одну.

Я сьогодні цвітну для тебе,

Щоб прикрасити білий світ,

Тільки ти, задивившись в небо,

Не стопчи мого серця цвіт... (Не стопчи мого серця цвіт)

А ти у мене ще повіриш знову,

У мою ніжність, у моє тепло,

Ти знов мене покличеш на розмову,

Ніби й розлук між нами не було...  (Пристанище любові)

А небо світилося блиском заграв,

І літо стелилося килимом трав,

І вечір не йшов по землі, а співав,

Бо ти в цьому світі про мене згадав... (Ти про мене згадав)

Вони пройшли, любов'ю приворожені,

Їм слів не треба - очі скажуть все...

А ми з тобою так уже не зможемо - 

Шляхи нам різні доля принесе... (Болить тобою)

Дійсно... Дуже багато яскравих почуттів викликає в нашому серці кохання. Це  мрії і ніжність, радість і смуток,  безмежне щастя  і невимовний  біль... Біль від зради, біль від розлуки:

Вона дивилась йому в вічі,

Так ніжно, лагідно, мов птах,

Аж засіяли вмить зіниці,

Пливли, неначе у зірках.

    Вона дивилась, мов в останнє,

    Бо попрощатись не змогла,

    А серце тепле, невблаганне,

    І все, що мала б віддала...   (Наталія Калатура "Лагідна і ніжна")

Ти дарував мені троянди,

Та чомусь всі зів'яли вони.

Може то від твоєї неправди,

Може то від гіркої біди.

Ти казав, що кохаєш так сильно

Мене назавжди лиш одну,

Та не знала: живеш ти невільно,

Я пізнала неправду твою... (Наталія Калатура "Троянди неправди") 

В творчій скарбниці нашої землячки, поетеси з Великої Павлівки Наталії Калатури багато віршів про любов: "Казкове щастя", "Лист зізнання", "Прихована сльоза", "Кохай мене", "Моя любове" та інші. Дуже оптимістичний вірш на цю тему "Я не можу бути нещасливою":

Я не можу бути нещасливою,

Бо живу з коханням у душі.

Хочу почуватися єдиною,

На яву кохати й уві сні.

Кров кипить, а серце зачарується,

Відчуття покірне та легке,

У стосунках наших знов відчується

Вся любов, що знов до нас прийде.

Зазирнеш ти ніжно в мої очі,

Там побачиш лагідні зірки;

Пригадаєш ті прекрасні ночі,

Що так часто дарував мені...

       Кожна дівчина, жінка, юнак чи чоловік хоча б раз у житті переживали такі почуття. Адже кожні стосунки розпочинаються яскраво і багатообіцяюче, а можуть залишитися і на все життя. Ми дійсно відчуваємо неземну насолоду від почуття любові, розуміння того, що ти для нього єдина і неповторна, а він єдиний і неповторний для тебе... Виникає бажання сказати про це всьому світові і одночасно тримати все в таємниці... Хочеться ховати мрії свої в любові і хочеться жити, летіти, цвісти... і бути найкращою чи найкращим для своєї коханої половинки. Про це пишуть вірші, про це співають пісні, про це створюють фільми, про це говоримо і  ми...

Запрошую вас, в бібліотеку, щоб насолодитися поезією наших поетів-земляків!

   



 




середа, 9 грудня 2020 р.

16 днів проти насильства

       Щороку в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція  "16 днів проти насильства". 

      Мета акції - привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім'ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок. Завершальний етап акції  -  Міжнародний день прав людини -10 грудня.

     Ми - з країни, де більшість населення зазнала насильства. І завжди в центрі насильства і об'єктом насильства була жінка, а ще дитина. Ми пережили арешти, заслання, депортації. Ми пережили Другу світову війну і навіть сьогодні знаходимося в скрутному становищі.

   Бібліотека приєднується до Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства".

       Сьогодні  для вас інформація про те, якою є реальна допомога , коли ви потрапили у скруту, пов'язану з образою, грубістю або насильством. 

    Ви знайдете тут інформацію про те, як можна захистити себе, свою гідність і свої права, адже ваші проблеми - не тільки ваші особисті, це проблеми всього суспільства. І майте на увазі, хто б не допомагав вам - найбільш зацікавлена особа у вашому порятунку - це ви самі. Не опускайте руки, дійте!
















пʼятниця, 4 грудня 2020 р.

Захоплюємося талантом Катерини Білокур

 Сьогодні пропоную вам онлайн-екскурсію у світ творчості Катерини Білокур, присвячену 120-річчю від дня народження відомої на весь світ української художниці

+Катерина Білокур є представницею “наївного мистецтва”, до якого відноситься група художників, які не здобули академічної освіти, проте стали частиною загальної художньої історії. Художниця протягом всього життя виборювала право малювати. Її біографія, ймовірно, могла б стати сюжетом до голлівудського фільму. Адже до школи Катерина Білокур не ходила, вчилась писати і читати самотужки. В дитинстві збирала з печі вуглинки й розмальовувала стіни, потайки забирала олівці брата і прикрашала квітами зошити. Подорослішав, замість того, щоб займатись хатньою роботою, тікала в поля і малювала – часто на звичайному полотні, яке прала, аби малювати знову. Пензлики робила сама, фарби також з настоїв буряка, бузини, калини. Усе сама, ніхто не вчив.

Пізніше, через відсутність атестату, Катерина Білокур не змогла вступити до художнього технікуму, вона навіть залишила на подвір’ї закладу свої роботи, та нажаль, вони не переконали приймальну комісію. Сватам відмовляла, бо гадала, що через сімейні клопоти не зможе малювати, а у 34 роки наслухавшись докорів батьків, вирішила втопитись. На щастя, її вчасно побачила мати і зупинила, та невдала спроба самогубства у крижаній воді, до кінця життя давала про себе знати болями в ногах.

Добра і пробачлива Білокур переживала всі труднощі з гідністю все своє життя. Навряд чи вона могла мріяти про те, що такий, всесвітньо відомий художник, як Пікассо, назве її генієм. Це сталося, коли їй виповнилось більше 50-ти років. Але до цього, простій селянці Катерині, довелося багато пройти.

 

“ЦАР-КОЛОС” (1949)



 

“БЕРІЗКА” (1934)



 

 “КОЛГОСПНЕ ПОЛЕ” (1948-1949)


1954 року на Міжнародній виставці в Парижі три картини Білокур: “Цар-Колос”, “Берізка” і “Колгоспне поле” – були внесені до експозиції радянського мистецтва і принесли їй світову славу.Саме на цій виставці її картини побачив Пабло Пікассо, який був вражений талантом української художниці. Він сказав: “Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ!” Він порівнював Катерину з іншою великою художницею-самоучкою – Серафін Луїз із Сандлі.                                                                            

 


 "Натюрморт з колосками і глечиком"

Наразі творчість Катерини Білокур належить до найкращих надбань української культури XX століття, а сама вона - до художників, які не здобули академічної освіти, проте стали частиною загальної художньої історії.

                                                                   "Піони"


                                                       "Художниця за роботою"



середа, 2 грудня 2020 р.

СНІД - не диво і не казка, тож послухайте будь ласка.

    На 1 грудня 2020 року за даними Центру громадського здоров'я МОЗ України було зареєстровано 13277 випадків ВІЛ-інфекції - серед яких 66 дітей до 14 років, 3533 випадки СНІДу - серед яких 36 дітей до 14 років та 1802 смерті, зумовлені СНІДом.

   Катастрофічних перспектив, які очікують нас в майбутньому, можна уникнути лише уважним ставленням до проблеми кожною людиною. Ваші знання можуть вас захистити. Дізнайтесь про ВІЛ/СНІД більше. Адже "СНІД небезпечний, доки ти про нього не знаєш" - під такими гаслами до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом - 1 грудня. Цей день засновано саме для того, щоб люди більше дізнавалися про цю підступну хворобу.

    Пропоную вашій увазі достовірну інформацію на дану тему: Читайте. Дізнавайтесь. Бережіть себе і своїх близьких і рідних людей.

СНІД. Як від нього уберегтися?

СНІД


СНІД – синдром набутого імунодефіциту – це кінцева стадія інфекційного захворювання, викликаного вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Цей вірус уражає спеціальні клітини крові (лімфоцити), які відповідають за захист організму людини від різних мікробів та пухлин і поступово вбиває ці клітини.

Я можна заразитися ВІЛ?                                                                                                                                              

Зараження можливе лише у випадку, коли кров, сперма та грудне молоко людини, зараженої ВІЛ, потрапляє у кров іншої людини. ВІЛ міститься практично в усіх біологічних рідинах зараженого організму, але в різних концентраціях. Найбільша його кількість визначається в крові, спермі, виділеннях статевих органів жінки і грудному молоці. Тому найпоширенішим способом зараження ВІЛ є статевий акт без презерватива, коли через мікротравми слизової оболонки статевих органів чоловіка чи жінки вірус проникає в організм людини.

Особливо небезпечними є:

·         анальні сексуальні контакти, оскільки слизова оболонка кишечника дуже легко травмується;

·         статеві зносини під час менструації;

·         статеві зносини між партнерами із запальними захворюваннями статевих органів.

Небезпека зараження існує при використанні шприців для введення наркотиків шляхом ін’єкцій. Вірус може передаватися від зараженої матері до дитини під час годування, вагітності, пологів.

Якими шляхами ВІЛ не передається?

До цього часу не відомо жодного випадку зараження ВІЛ через сечу, кал, слину, сльози: у цих виділеннях організму інфікованої людини ВІЛ міститься в кількостях, недостатніх для зараження іншої людини. Отже, немає ніякої небезпеки зараження при рукостисканні, обніманні, поглажуванні та поцілунках, так само як нічого не загрожує людині, коли носій вірусу кашляє або чхає в її сторону. Тарілки, стакани, ножі та ложки, телефони, дверні ручки, якими користується носій ВІЛ чи хворі на СНІД, не є небезпечними. Робота чи спільне проживання із зараженими людьми, догляд за ними не пов’язані з якою-небудь небезпекою.

Як боротися з ВІЛ?

ВІЛ сам по собі є дуже непомітним вірусом. Він швидко гине під дією простих дезинфікуючих речовин: спирту, хлораміну, а також високої температури (кип’ятіння миттєво вбиває ВІЛ). Тому елементарні гігієнічні засоби як вдома, так і в медичних закладах легко його знешкоджують. Але, якщо ВІЛ потрапляє в організм, знешкодити його там уже неможливо: на сьогоднішній день ще не існує ліків, за допомогою яких можна було б убити чи вивести ВІЛ з організму, або вакцини, яка б могла запобігти розвитку захворювання чи потрапляння ВІЛ в організм.

Куди слід звернутися для обстеження на ВІЛ?

Обстеження на наявність ВІЛ найкраще пройти в кабінеті довіри (чи анонімного обстеження). Такі кабінети створені в кожному обласному центрі України та в багатьох великих містах. Його адресу можна дізнатися через телефонну довідкову службу або в будь-якому медичному закладі. Прийом у таких кабінетах ведеться анонімно й на умовах довіри, тобто збереження таємниці одержаних від вас відомостей.

Як уберегти себе від зараження ВІЛ?

На сьогодні єдиним засобом проти зараження ВІЛ є профілактика.

Гомосексуалісти та бісексуали, люди, які вживають наркотики внутрішньовенно й ті, що мають багато статевих партнерів, постійно опиняються в ситуаціях, пов’язаних з високим ризиком зараження ВІЛ. Тому, якщо ви усвідомили цю загрозу та її наслідки для себе, рекомендується вжити всіх необхідних застережливих заходів, вдаючись до безпечних форм сексуальних контактів.