вівторок, 21 лютого 2023 р.

Високою поезією про високий подвиг (Поетичний вінок шани Героям Небесної Сотні)


 З 2014 року в Україні щороку 20 лютого вшановуємо пам'ять Героїв Небесної Сотні - Героїв
Майдану. А з 2002 року 21 лютого  відзначаємо День рідної мови... Ці дві дати, як здається на перший погляд, нічого не поєднує. Але насправді ж тих, хто вийшов на Революцію Гідності, і тих, хто шанує рідне материнське слово, об'єднує найголовніше - патріотизм. Тож під час проведення заходу ми вшанували загиблих на Майдані Незалежності рядками української поезії, створених на барикадах...

    Поетичні рядки, які прозвучали із вуст старшокласників  нашої школи, торкнулися серця кожного з нас. Під час цієї зустрічі ми познайомилися з віршами: "Страшні слова, коли вони мовчать" - Ліни Костенко, "А Сотню вже зустріли небеса" - Л. Максимлюк, "Мені наснилося..." - О. Максимишин-Корабель - про зустріч та розмову героя Крут і Героя Майдану,  "Гадаєш ти мене образив, коли бандерівцем назвав?"-  написаний 13-літнім учасником Майдану, "Любі, кохані, сини мої, діти..."- вірш-звернення від матерів, "Небесна Сотня" - Н. Лавлєнцевої,  "Як і всі, хотів ти вільно жити", "Вони ішли й не озирались", "... і мовчки сотня непокорених героїв". 

    Відеокліпи про події Революції Гідності "Уклін вам, Герої Небесної Сотні",  "Героям Євромайдану", "Леся Горова. Нашим Героям" - розповідали про те, про що ми повинні пам'ятати завжди, адже саме з цього все почалося...

   Учасники заходу вшанували пам'ять загиблих Героїв Небесної Сотні та Героїв, які віддали своє життя за незалежність України в сучасній війні з росією, хвилиною мовчання.

  Завершилася зустріч молитвою до Бога, щоб він допоміг попри все зберегти в серцях любов і допоміг зберегти Україну. Всі присутні з вірою у нашу перемогу переглянули кліп "Молитва "Боже великий єдиний", в якому молитву за Україну виконує відомий український співак Дзідзьо. 










субота, 18 лютого 2023 р.

Розважальна гра "З Днем святого Валентина"

    День святого Валентина - свято всіх, хто закоханий, і тих. хто усе ще шукає свою половинку. Юність - пора кохання, радості, творчості, змагання. Тож попри все, ми разом із школою вирішили здійснити мрію старшокласників і запропонували їм святкову розважальну гру "З Днем святого Валентина". 

    Учні 8, 9 та 11 класів утворили дві команди: команду дівчат та команду хлопців. Розпочався захід із конкурсного завдання "Давайте познайомимось", під час якого команди представили свій девіз і жартівливу розповідь про свої уподобання у вигляді пісні. У ході гри команди змагалися у наступних конкурсах: "Намалюй свій ідеал", "Літературна вікторина",  літературний конкурс "Допиши вірш", "Відгадай мелодію", " Найспритніша пара", "Навігатор", "Таксі", де пасажир повинен описати місце, куди його потрібно відвезти, не називаючи його; "Кіт в мішку" або "Чорний ящик", "Звуки навколо нас" і на завершення відбувся "Конкурс капітанів" -  Інни Костинської та Андрія Павловця, під час якого вони повинні були під відповідну музику начистити картоплі, зробити із конструктора "Лего" подарунок для коханої людини і нагодувати печивом маленьку дитину (обраного глядача із залу). Мелодії неодноразово змінювалися, тож конкурсантам було нелегко виконати завдання. 

     Жюрі в складі Наталії Володимирівни Таран та Олесандра Миколайовича Хоменка визначили переможців. В результаті перемогу здобула команда дівчат, хоча хлопці відстали на невелику кількість балів. Конкурсанти отримали солодкі призи, а всі присутні були як одна велика сім'я: дружна, весела і





щаслива. Тож нам вдалося зробити так, щоб, хоча б на деякий час, забулися всі тривоги і печалі сьогоднішніх реалій.

    

пʼятниця, 3 лютого 2023 р.

Турнір знавців казок Шарля Перро

   

   Наше дитинство  починається з казки. Із захоплюючими казковими історіями нас знайомлять батьки, дитячі книжки, мультики, фільми-казки, фільми-фентезі. На початку нашого життя саме казки виконують виховні функції. Тому головне - потрібно правильно обирати  твори для читання.

  Шарль Перро - знаменитий французький казкар створив першу дитячу книгу ще в далекому ХVІІ столітті. 12 січня 2023 року весь світ відзначив 395 років від дня народження Шарля Перро. Саме він створив такі відомі казки як "Попелюшка", "Спляча красуня", "Ріке-чубчик", "Синя борода", "Осляча шкіра", "Кіт у чоботях". 

    Бібліотека приєдналася до цього  святкування проведенням "Турніру знавців казок Шарля Перро" між 5 і 7 класами. В ході заходу діти ознайомилися з виставкою-вікториною "Чи знаєш ти героїв казок Шарля Перро?" та із словами Шарля Перро - "Казки - зовсім не дрібниця. Головне в них - мораль. Їхня мета - показати переваги чесності, терпіння, слухняності, і які біди переслідують тих, хто зневажає порядність". Всі учасники пригадали  історію життя і творчості великого казкаря та дізналися як Франція і сьогодні пам'ятає свого відомого земляка.

    Учасникам турніру було запропоновано різноманітні конкурси, ігри та вікторини по творчості Шарля Перро: Конкурс "Вгадай героя", Рольова гра "Літературна плутанка", Конкурс "Чому може навчити казка" по казці "Попелюшка", Літературний диктант " Так - Ні", Конкурс "Шиворіт-навиворіт","Буквовікторина", Конкурс "Знайди пару", Конкурс "Звідки уривок?", Конкурс  розмальовок  з казок Шарля Перро "Хто швидше, хто краще" - 

    Компетентне жюрі в складі Валентини Іванівни Хоменко та Людмили Василівни Коваленко визначило переможців. Перемогу здобула команда 7 класу. Хоча всі діти старанно виконували умови  конкурсів  турніру. Тому команда 5 класу програла з розривом у 2 бали.










 






   

     

четвер, 2 лютого 2023 р.

Співець народної недолі

 Невичерпна криниця українського літературного слова... Пропоную вам знайомство з надзвичайно обдарованою особистістю Тимотеєм Бордуляком, для якого завжди було найдорожчим рідне слово, хоча знав він 11 мов і якого називають співцем народної недолі, а в творах його можна спостерігати "трагізм і комізм буднів".

 2 лютого відзнааємо 160 років від дня народження Тимотея (Тимофій) Бордуляка (1863-1936) українського письменника, перекладача, священника. Народившись в селі Бордуляки (Львівської області) у селянській родині, Тимотей закінчив початкову школу, Львівську гімназію та богословський факультет Львівського університету. А все завдяки наполегливій праці та маючи добру пам'ять. 

   Надзвичайно віддано працюючи священником сільської церкви, збирав усну народну творчість, любов до якої передалася йому від матері Єви. Перекладав літературні твори з інших мов. Свою літературну діяльність розпочав з поезії в жанрі сонету. Першим опублікованим віршем в журналі "Зоря" у 1887 році став вірш "Русалка". Перша прозова публікація Т. Бордуляка називалася "Дай, Боже, здоров'я корові". Це оповідання принесло авторові широку популярність не тільки в Галичині, а й за її межами.  Тому незабаром вийшла збірка його оповідань (в кількості 20) під назвою "Ближні".

    Служіння священником тричі змушувало Тимотея Гнатовича змінювати місце проживання саме на Тернопільщині. Але де б він не був, завжди здійснював свою громадську активність. Так він організовував початкові школи з українською мовою  навчання, заклав читальню та громадський шпихлір (комора для зберігання зерна), заснував також та очолив осередок "Просвіти". В селі Городище у 1901 році розпочав будівництво нової мурованої церкви замість старої дерев'яної. Але із-за віддаленості від великих доріг, залізничного сполучення було складно письменнику дійснювати свою літературну діяльність. Тому з 1905 року він пізнає світ і людей вже в іншому селі Великому Ходачкові розташованому поблизу Тернополя. Тут він із сім'єю (був батьком трьох дітей) переживає світову війну 1914 року. Його обрали головою осередку "Просвіти", членом управи шкільними справами. З його допомогою було засновано кооператив "Сільський господар", позичкові каси. Виконуючи душпастирські обов'язки  отець часто відвідував селян у їхніх домівках, розмовляв з ними, давав корисні поради, вникав у їхні справи, пізнавав їхнє життя. І таким чином знаходив теми для нових творів.

   У творах Т. Бордуляка, особливо в оповіданнях "Переварний страйк", "Жура", "Вістка", "Передновок", "Прохор Чиж" надзвичайно помітно любов і шану до людей. Показано важкі умови життя українського народу, але високі його моральні якості.

   Досконало володіючи англійською, німецькою, італійською, іспанською, польською, російською, чеською, болгарською мовами о. Тимофій читав в оригіналі світову класику, перекладав українською мовою твори Гете, Гейне, Лондона, Дефо, Сервантеса, Толстого, Міцкевича, Данте, Софокла. Підтримував творчі контакти з І. Франком, Панасом Мирним, О. Маковеєм, М. Коцюбинським, Лесею Українкою, Б. Лепким, В. Стефаником, О. Кобилянською.

    На 74-му році життя Тимотея Бордуляка обірвалося. На Тернопільщині бережуть пам'ять про нього як про людину, яка багато потрудилася для духовності і культури краю. У Великому Ходачкові на будинку, де в 1905-1936 роках проживав священник, відкрито меморіальну таблицю з його барельєфом. Є  селі і пам'ятник письменнику, біля підніжжя якого - земля привезена з його батьківщини - села Бордуляки.