пʼятниця, 30 квітня 2021 р.

Веселково на Великдень сонце виграє (бібліо-дайжест)


                                        
     Світле свято Великодня приносить радісну звістку про воскресіння Ісуса Христа. Тому цей день вважається святом відродження, добра, любові та миру.

   До Великодня всі віряни готуються заздалегідь. В період підготовки здійснюється безліч корисних справ. Але ось настають останні перед Великоднем дні... І вже нарешті можна приступати до виготовлення головних символів цього свята - паски та крашанок і писанок. 

    Писанки і крашанки - це різні способи декорування великодніх яєць. Писанки відрізняються тим, що на них вручну наносять розпис або орнамент. А оригінальні крашанки просто фарбують, причому з використанням найрізноманітніших технологій - ось тому вони і "крашанки".

   Звичай фарбувати яйця в червоний колір прийшов з глибини століть. Деякі перекази стверджують, що червоними ставали камені, на які капала кров розіп'ятого Ісуса Христа. Тому Марія Магдалина принесла імператору Тиберію не камінь, а червоне яйце, як символ перемоги життя над смертю: адже яйце символізує життя. Легенди стверджують, що навіть Всесвіт з'явився із яйця.

   Якщо говорити про крашанки в слов'янській культурі, то можна сюди вплести язичницькі звичаї: червоні яйця фігурували на святі весни і були присвячені богу сонця Ярилу. Зараз їх не просто фарбують цибулею, а роблять крашанки з листочками і робити це потрібно в чистий четвер або в суботу.

    Звісно, з часом крашанки стали фарбувати не тільки в червоний колір - адже багатоколірна гамма лише посилювала атмосферу святковості. І до того ж кожен колір несе своє смислове навантаження. Так, той же червоний асоціюється з любов'ю, життям, жовтий - з сонцем, світлом і хорошим урожаєм, зелений - з весною і пробудженням природи, коричневий - з родючою землею. Чорний, який трапляється рідко, також означає повагу до землі - святкового дня люди таким чином це засвідчували.

   Саме слово "крашанка" має українське походження. Своїм рівномірним фарбуванням вони відрізняються ще і від скробанок, на яких поверх фарби видряпували гострим предметом візерунки, і мальованок, куди декор наноситься пензликом.

   Цікаво, що в кожному регіоні України домінує якась одна колірна гама, а інші майже не використовуються. Так, наприклад на Полтавщині пріоритет віддається білому, жовтому і ясно-зеленому. У жителів Прикарпаття перевагу мають червоний, жовтий і чорний кольори. На Чернігівщині доповненням до червоного і чорного виступає білий.

     З давнини люди використовували природні барвники. Вашій увазі пропоную підбірку опису природніх барвників, які ви можете використати в своїй творчості. А ще ви можете ознайомитися з цікавою інформацією про найбільші писанки у світі - це пам'ятники писанкам в різних містах України та світу.

        

\\











         У Канадському містечку Вегревіль, у повінції Альберта, де діє один із осередків української культури, знаходиться найбільше у світі "пасхальне яйце". Встановлений цей пам'ятник в1975 році. Оформлений він у традиційному українському стилі. Писанка заввишки 9,6 метрів, в діаметрі 6, 5 метрів, загальна висота 11 метрів. Пам'ятник встановлено поблизу музею під відкритим небом, що відтворює життєвий уклад українських емігрантів. Близько 30 будівель перевезено сюди з навколишніх місць і вмебльовано в стилі 1892-1930-х років. Відвідувачі можуть спостерігати як печуть хліб у печах, мають змогу проїхатися на возах.

     На початку липня на заході Канади проходить триденний фестиваль української культури та мистецтва. Відбуваються виставки майстрів-умільців, дегустація страв української кухні, міжнародний конкур розпису великодніх яєць і молодіжний конкурс танцю.

      Прийміть вітання, шановні користувачі, з Великодніми святами. Готуйтеся до головного свята року правильно: з любов'ю в серці і чистими помислами. Хай Бог благословляє вас на добрі діла, дає здоров'я і наснагу. Бережіть себе і своїх близьких. І нехай веселково на Великдень сонце виграє!









середа, 21 квітня 2021 р.

Що ми можемо запропонувати для покращення здоров'я планети? ( екологічнне дослідження до Всесвітнього дня Землі)

        Всесвітній День Землі ми відзначаємо 22 квітня. Цей день установлено для того, щоб знову звернути увагу людей на екологічну ситуацію у світі.                                                                                   До найактуальніших проблем сьогодення що торкаються кожного жителя планети й від яких залежить майбутнє людства, слід віднести проблеми екологічні. Вони викликані недалекоглядним, нерозумним, необгрунтованим ставленням людини до природи, і виникли не сьогодні й не вчора. Як свідчать старовинні літописи, ще близько 4 тисяч років тому вавілонський цар, а пізніше - китайські і монгольські імператори та європейські монархи вже дбали про збереження природи й видавали накази про охорону лісів, трав'яного покрову степів, водних джерел. Українська козацька старшина, незважаючи на надзвичайне багатство нашої природи тих часів, теж уболівала за збереження довкілля й видала ряд наказів і документів про охорону придніпровських лісів і лук, заборону спалювання лісів, браконьєрства, хижацького винищення звірів та риби.

       Багатим на природні багатства була і Зіньківщина. Про це описується навіть в художньому слові. Наприклад дуже цікаво розповідає наш земляк поет Тихін Лиманський у поемі "Казка про Зінька, схожа на бувальщину", де розповідається про заснування козаком Зіньком міста Зіньків.

         Чарує нас природа всюди, на Україні просто рай.

          І Богу дякують всі люди за цей співучий рідний край.

          Прислухайся: шумлять діброви; у травні квітів море, глянь,

           У липні вишні пурпурові, вдяглась у лілії Ташань.

           Пасуться лосі у лісочку, он на сосні принишкла рись.

           До річки горнуться струмочки, когось пильнує хитрий лис.

           В Ташані безліч карасів, лини тут є і щука.

           Не прогада, хто хату звів, житло дітям і внукам.

           А скільки в лісі диких кіз, прудкі зайці гуляють.

           Приємний шум білих беріз, тут солов'ї співають...

      Із розвитком цивілізації та науково-технічного прогресу, зростанням населення на Землі, зростанням обсягів виробництва та його відходів проблеми стосунків між природою та суспільством дедалі загострюється. Екологічна криза грізно нависла над усім світом, вона вже "схопила нас за горло". Стан в Україні оцінюється фахівцями як критичний, при якому неможливе самовідновлення й самоочищення.

     В Україні загинули сотні річок, деградують Чорне і Азовське моря, знищено безліч лісонасаджень, задихаються  від автомобільних викидів міста, села потерпають від обробітку полів небезпечними речовинами, нестачі або навіть повної відсутності води в колодязях, зникнення води в ставках та обміління річок.  

   А ще до того наше покоління в усіх куточках планети безсоромно розкидає сміття! А це величезна жорстокість по відношенню до здоров'я планети.

     Радує те, що в нашій громаді є активісти, які самі беруться за прибирання узбіччя доріг і залучають до цієї діяльності інших жителів району. До цього можемо приєднатися і всі ми. Щоб чисто було не тільки в нашому будинку, подвір'ї, на нашій вулиці, в нашому населеному пункті, але обабіч усіх доріг, в лісах, в садках, в лісополосах.  Це ми можемо зробити... Зробити для того, щоб зберегти для наступних поколінь природно-заповідний фонд Зіньківщини. 

     Сьогодні для покращення здоров'я  планети кожен з нас має можливість запропонувати свою допомогу. Що ж ми можемо зробити?

-  долучатися до акції "Чисте довкілля"!!!

-  здійснювати сортування домашніх господарчих відходів!!!

-  відвозити чи відносити  відходи (сміття) в спеціально відведені місця!!!

-  збирати і здавати для переробки відпрацьовані батарейки та енергозберігаючі лампочки!!!

-  здійснювати  озеленення території!!!

-  намагатися не забруднювати навколишнє середовище!!!

-  не викидати сміття на узбіччя доріг та в лісонасадженнях!!!

-  вивчати екологічну ситуацію в своєму краї  та правила поведінки на природі!!!

    Це робити не важко, але це буде наша величезна допомога нашій планеті в її оздоровленні.

Бібліотека має в своєму книжковому фонді літературу, яка допоможе вам краще справитися з даним завданням.


















 

 

    

      

     









четвер, 1 квітня 2021 р.

Як і чому математика стала потрібна людині (математичний калейдоскоп) до Дня математики 1 квітня

     Минув тривалий час, поки людина усвідомила, що в нескінченому Всесвіті існує нескінчена кількясть речей, кожна з яких має нескінченну кількість характеристик, якими   вона є у співвідношенні з іншими. А зрозумівши це, розділила вивчення природи на окремі галузі знань: фізику, астрономію, хімію, географію, біологію. Цікаво  при цьому, що  в перелік природничих наук не включають звичайну математику. Що ж тоді вивчає математика? Вона - єдина наука, яка вивчає сама себе. І тут виникає запитання, яке непокоїло вчених усіх часів: чому абстрактна наука, яка ніби вариться у власному соку, так ефективно й надійно служить і природонаслідникам, і технікам і гуманітаріям.  Але все дуже просто -  як і всі інші науки, математика виникла з практичних потреб людей: з вимірювання площ  земельних ділянок і місткості посудин, з обчислення часу та механіки. 

   Так, виготовляючи знаряддя, людина цікавилася насамперед формою майбутнього виробу; на полюванні її хвилювало, скільки здобичі принесе додому; заготовляючи дрова, вона розраховувала скільки їх має згоріти за певний час і чи відповідає кількість заготовлених дров тій, яка згоряє за цей час. Лічбу предметів здійснювали спочатку за допомогою паличок, камінців, зерен, пальців рук і ніг... Це не завжди було зручно. тому люди ніколи не перестануть захоплюватися винаходом наших далеких предків -  чисел 1, 2, 3, 4.....

   Про історичний шлях математики від найдавніших часів до сьогодення, про найголовніші відкриття учених із  різних країн, особливо таких розвинених у стародавньому світі як Стародавній Єгипет Стародавня Греція, про діяльність видатних учених епохи Відродження (ХV -ХVІ ст.): Леонардо да Вінчі, Галілео Галілея, Ніколая Коперника, коли математика стає особливо популярною і розвивається в Італії, Франції, Німеччині, Голландії; про те, як математика пов'язанна з іншими галузями знань та про всілякі інші математичні цікавинки ви можете дізнатися з книги А.Г Конфоровича "Математика служить людині", яка є у фонді бібліотеки. 




























  Не менш цікаві і наступні книги про математику і математиків як для дорослих, так і для дітей.