пʼятниця, 5 листопада 2021 р.

Таємниці української писемності та мови (інформаційна пропозиція)

     Писемність...  Мова... Чи все ми знаємо про ці, невід'ємну від нашого життя, поняття ?                      Кожна епоха дарує людству нові винаходи та відкриття. Але найбільшим винаходом людства  стало письмо. Писемні знаки дали людям можливість зберегти істинне знання. Адже саме завдяки написаному слову люди збагнули світ і своє місце в ньому.

      Кожен народ іде своїм шляхом до створення писемності.  Сучасні слов'янські алфавіти беруть початок з кирилиці. Розрізняють кілька графічних норм кириличного письма, поширеного в Київській Русі: устав, півустав, скоропис, в'язь. Слов'янським письмом, побудованим на основі кирилиці, користуються українці, росіяни, білоруси, болгари, серби, македонці. Слов'янський алфавіт обслуговує потреби десяти відсотків населення Землі.

     Це трішки історії...  Але сьогодні пропоную пізнати деякі поняття, безпосередньо пов'язані з письмом - графіті та графологію.

    Графіті - (від італійського слова graffiti - надряпані) - найдавніші текстові написи, малюнки, символічні, магічні, цифрові знаки і монограми, видряпані гострими предметами на керамічних та інших речах сакрального, побутового і торгового призначення, рідше - на стінах різних споруд. Графіті, як складова епіграфіки мають важливе значення для вивчення історії та культури, зокрема релігії, писемності, освіти. побуту, торгівлі. На території України набули найбільшого розповсюдження за античності та середньовіччя. Загалом під час розкопок античних міст Тіра, Ніконій, Борисфен, Ольвія, Кертінітида, Херсонес, м. Боспор та їх сільських поселень, а також числених пам'яток кочовиків степової Скіфії і землеробів Українського лісостепу знайдено близько 10 тисяч різноманітних графіті, найбільше - на уламках посуду. Найдавніші з них відносять до початку 6 ст. до н. е. Чимало графіті привернуло увагу різних фахівців світу: унікальні релігійно-філософські сентенції, листи на черепках, календар, присвяти божествам та магічні тексти і рисунки 6-4 ст. до н. е. з Ольвії.

     За середньовіччя (11-17 ст.) найважливіші графіті виявлені на стінах храмів у Києві, Чернігові, Галичі. Найкраще вивченими є київські графіті: Софіївського собору, Золотих воріт, Михайлівської і Кирилівської церков, Видубецького монастиря.

    Було підмічено, що навчаючись писати за однотипними прописами, кожен приносить у стандартний почерк щось своє. Саме ця відмінність наштовхнула допитливих людей до думки, що у почерку людини відображуються її особисті риси. Саме це стало поштовхом до виникнення та розвитку графології (у сучасному її розумінні).

   Графологія (від грецького слова,де "графо" - пишу, "логія" - учення ) - вчення, що стверджує про чіткий зв'язок між почерком та особистістю людини. Різні характеристики почерку вона використовує для того. щоб дізнатися про певні індивідуальні якості людини. 

    Сфери застосування графології в сучасному суспільстві:

Рекрутинг - аналіз почерку допомагає компаніям витрачати менше часу на з'ясування компетенції  кандидата. (часто сучасні організації пропонують написати заяву, автобіографію власноруч, адже для графологічного дослідження текст потрібно писати на чистому аркуші паперу, тільки ручкою і не менше 20 рядків)

Профорієнтація - навички і інтереси особистості визначають професійну спрямованість.

Переговори - графологія може передбачити, як людина буде реагувати на переговорах.

Сумісність - оцінюється зв'язок властивостей особистості в команді і партнерстві.

Безпека - графологія може прогнозувати потенційну нечесність.

Судово-медична експертиза - графологічний аналіз дозволяє виявити підробку листа чи підпису.

Генеалогія - аналіз почерку історичних особистостей допомагає зрозуміти чому вони вели себе саме так, а не інакше.

     Існує також графотерапія, яка за допомогою зміни почерку, може змінити характер людини. Ще сто років тому проводилися наукові дослідження, які виявляли залежність почерку від психічного стану особи. Дорослому за допомогою гіпнозу навіювали, нібито він повернувся в дитинство або що він має особливу вдачу чи здібності. І це одразу позначалося на почерку. Такими дослідами обгрунтовували графологію як позитивну науку про особистість. 

       Ось такі цікавинки про писемність і письмо...

      Але бібліотека пропонує вашій увазі нову літературу, яка допоможе всім бажаючим удосконалити український правопис,освоїти сучасну ділову мову; відповість на питання як правильно оформити різноманітні сучасні ділові документи та запропонує вам їх зразки. Словник-довідник Віталія Жайворонка "Знаки української етнокультури" пропонує тлумачення слів української лексики фольклорними контекстами, а також характерними цитатами з класичної  художньої та літописної літератури, Біблії, "Слова о полку Ігоревім" і т. ін. Реєстр словника вміщує окремі власні назви (історичні, церковні, міфологічні, географічні найменування).  Допоможе у вивченні правопису та створенні різноманітних дописів чи праць студентам "Словник українських морфем".



Немає коментарів:

Дописати коментар