середа, 29 листопада 2023 р.

Дарунок Григорія Квітки-Основ'яненка своєму народу






До 245-річчя від дня народження Григорія Квітки-Основ'яненка українського прозаїка, драматурга, новинара, культурно-громадського діяча проведено бібліотечне дослідження "Дарунок Григорія Квітки-Основ'яненка своєму народу". В результаті якого ми дізналися:

Хто був творцем нової української прози?

   В історію літератури Григорій Федорович Квітка (літературний псевдонім – Грицько Основ'яненко) увійшов як фундатор нової української прози й визначний драматург, популярний російськомовний письменник, один із представників натуральної школи періоду її формування.

 Який твір Квітки Основ яненка використовує художній досвід Миколи Гоголя?

   Григорій Квітка створив комедію “Приезжий из столицы, или Суматоха в уездном городе”, хоча опублікував твір лише 1840 р. Зовні п'єса виразно перегукувалась із “Ревізором” Миколи Гоголя, написаним у 1835 р., а опублікованим у 1836 р.9 серп. 2020 р.

Що написав Квітка Основ'яненко?

   Збірка містить такі твори Г. Квітки-Основяненка :«Салдацький патрет», «Маруся», «Козирь-дівка», «Пархімове снідання», «Конотопська відьма», «Сердешна Оксана», «Перекотиполе», «Сватання на Гончарівці», «Пан Халявський».

 Що заснував Квітка Основ'яненко у новій українській літературі?

Григо́рій Фе́дорович Кві́тка-Основ'я́ненко ( 18 (29) листопада 1778, Основа, нині в межах Харкова — 8 (20) серпня 1843, Харків) — український прозаїк, драматург, новинар, літературний критик і культурно-громадський діяч. Засновник художньої прози та жанру соціально-побутової комедії в класичній українській літературі.

 Чому письменник Григорій Квітка Основ'яненко має подвійне прізвище?

 Ф. Квітка народився 18 (29) листопада 1778 року у дворянській родині в слободі Основа поблизу Харкова. Звідси його літературний псевдонім - Основ'яненко. Він прожив усе своє життя у Харкові.

 За що Григорія Квітку Основяненка називають батьком української прози?

Квітку-Основ'яненка називають «батьком української прози»? Він створив першу в українській літературі сентиментальну повість.

 

Як Тарас Григорович Шевченко назвав Григорія Квітку Основ яненка?

Тарас Григорович Шевченко називав його «батьку ти мій, друже». А Іван Франко вважав Квітку одним з перших письменників, який став автором «человеческой повести».

 Яка частина прізвища Квітки-Основ яненка є псевдонімом?

   У 1843 році видатний письменник Григорій Федорович Квітка (працював під псевдонімом Основ'яненко) написав оповідання «Заснування Харкова».

Екранізації

За його творами знято фільми:

·         1958 : Сватання на Гончарівці

·         Шельменко-денщик (1910, 1911, 1912, 1957, 1971)

·         1957 : «Шельменко-денщик», режисер Віктор Іванов

·         Відьма (1990) та Конотопська відьма (1987)

Йому присвячено документальні фільми:

·         «Григорій Квітка-Основ'яненко» (1979)

·         «Квітка-Основ'яненко» (1988).

 

 Коротка проза

«Салдацький патрет» (1833)

·         «Підбрехач»

Повісті та роман

·         «Маруся» (1832)

·         «Конотопська відьма» (1833)

·         «Козир-дівка» (1838)

·         «Пан Халявський» (рос.) (1839)

·         «Ганнуся» (рос.) (1839)

·         «Сердешна Оксана» (1841)

Драматична творчість

·         Трилогія про малороса-хохла Шельменка

o    «Дворянские выборы, часть вторая, или Выбор исправника» (1830)

o    «Шельменко-волосний писар» (1831)

o    «Шельменко-денщик» (1835; 1840)

·         «Сватання на Гончарівці» (1835)

Статті

·         «Супліка до пана издателя» (1833)

·         «Листи до любезних земляків» (1839)

·         «Головатый (материал для истории Малороссии)» (1839)

·         «История театра в Харькове» (1841)

·         «Основание Харькова» (1843)

Кого з письменників вважають основоположником українського сентименталізму?

Представниками сентименталізму в українській літературі вважають Григорія Квітку-Основ`яненка та Івана Котляревського.

 Хто є батьком української прози?

Григорій Квітка-Основ'яненко - "батько української прози"19 груд. 2022 р.

Коли і в заснуванні чого, пов'язаного з літературою, брав участь  Г.Квітка-Основ'яненко?

Брав участь у заснуванні професійного театру в Харкові (1812), у виданні першого в Україні журналу «Українскій Вісник» (18161817), сприяв виданню альманаху «Молодикъ» (18431844).

 Як Помер Квітка Основ'яненко?

Письменник помер від запалення легень у 64 роки. Анна пережила чоловіка на дев'ять років. Найкращі твори Григорія Квітки одними з перших представляли українську літературу європейським народам.

субота, 25 листопада 2023 р.

Чутлива душа Марії Башкірцевої (інформ-досьє)

   165 років тому в дощовий день листопада у Гавронцях, що на Полтавщині, в сім'ї поміщика Костянтина Башкірцева народилася донька, яку назвали Марією. Із раннього дитинства їй пророчили знаменитість. Адже дівчинка була надзвичайно талановита і всією душею прагнула буди кращою серед інших. Юна егоїстка твердо переконана: все на світі створено для того, щоб удовольнити кожну її забаганку. Через це, можливо, в неї не було друзів. Тому - серед людей і на самоті.  Але, окрім самозамилування і зарозумілості, у дитини - великий хист до музики і різних наук. Їй легко даються мови. В дванадцять років Марія вже добре знає французьку, англійську, італійську, давньогрецьку і латину.  Вона цілі дні проводить з ретортами і колбами, ставлячи різні досліди, в оригіналі читає Гомера, Шекспіра, Бальзака, Данте.

  "Захоплені родичі постійно демонструють цього вередливого вундеркінда своїм знайомим. Марію привчають до того, що її в житті повинні супроводжувати різні тріумфи, бо вона для них народжена", - говорить в своїй книзі про Марію Башкірцеву Михайло Слабошпицький. Повністю віддаючись виченню наук, дівчинці стає замало часу, щоб встигнути вивчити й історію, і літературу, і філософію. Та все ж спосіб життя, який був притаманний їх сім'ї, та бажання стати знаменитою, допомогли зробити вибір: "Я створена для тріумфів і сильних відчуттів, тому найкраще, що я можу зробити - стати співачкою. Бог допоможе мені зберегти, зміцнити і посилити мій голос - тоді я зможу досягнути тріумфу, якого так прагне моя душа... Слава, популярність, знаність повсюди - ось мої марення, ось мої мріяння", - запише вона в своєму щоденнику, який з дванадцяти років почне писати французькою. Марія з надзвичайною відповідальністю ставиться до свого навчання. Але мріє у дорослому житті займатися музикою, живописом і співом. Та ці мрії, хоча і частково, в одну мить перекреслила хвороба, майже відібравши і голос,  і слух... А почалося все з шістнадцти років...

   Але хвороба не зломила вольову і цілеспрямовану українку. Марія Башкірцева - талановита й визнана художниця, перша українка, чиї картини придбав Лувр. Письменниця, авторка знаменитого «Щоденника», який вражав своєю відвертістю. Аристократка, красуня й модниця, водночас – феміністка («Народившись жінкою, я виснажила енергію на суперечки з долею», – писала вона). Інтелектуалка, що знала кілька іноземних мов і з юних літ захоплювалась Платоном і Аристотелем, читаючи їх в оригіналі. Космополітка – й справжня українка, на чому повсякчас сама наголошувала й охоче вбиралася в народний стрій. 


  


 Вона була зіркою паризької богеми: про неї пліткували, нею захоплювалися. Якби тоді існували соцмережі, Марія Башкірцева напевно була б блогеркою з мільйонною авдиторією фоловерів. Понад усе вона прагнула слави: «Якщо я не помру молодою, я сподіваюся залишитися в пам’яті людей як велика художниця, але якщо помру у розквіті, я хотіла би видати свій щоденник, який не може не бути цікавим». Вона померла у неповні 26, від туберкульозу. І таки ж стала знаменитою.

   



Свій гнів і протест Марія висловила, дописуючи до феміністичної газети «Громадянка» під псевдонімом Полін Оррель. Це були гострі критичні статті, в яких йшлося передусім про мистецьку сферу та роль жінок у ній: «З поблажливою іронією ви питаєте, скільки великих художниць було серед жінок? Панове, були, й це дивовижа, зважаючи на ті складнощі, які їм доводилося долати».  

  За два роки опанувала семирічний курс навчання в академії. І стала виставлятися в Салоні. Першою такою титулованою картиною стала «Молода жінка читає» (1880 рік). Це був справжній тріумф для, власне, дебютантки. У січні 1879 року, на академічному конкурсі творчих робіт Марія Башкирцева здобула велику золоту медаль, випередивши старшокурсників.

                                                    Картина " Молода жінка читає"

  Роботи Марії були виставлені в Салоні і в наступні роки – про неї стали писати й за кордоном, вона стала знаменитою. Її картини не лише вражали глядачів та отримували схвальні відгуки в пресі, а й добре продавалися (хоча заможній Марії до того було байдуже). Щоправда, підписувати їх доводилося так химерно, щоб можна було подумати, що автор – чоловік. Псевдонімами Марії були Marie Constantin Russ та Andrei (але й Mademoiselle Mari Russ – без лукавства).

Загалом Марія Башкірцева створила понад 150 полотен, 200 малюнків та ескізів і кілька скульптур. Особливо вдавалися їй портрети й жанрові сценки. Їх вона малювала не лише у Франції, а й в Україні, куди поверталася ще двічі – у травні 1881-го та у жовтні 1882-го. В принципі заперечуючи гніт, підпорядкування, вона відкидала й підданість великої імперії – почувалася українкою й цікавилася усім українським: корінням, культурою, мистецтвом.

Башкірцева була бунтаркою й ламала стереотипи не лише у мистецтві, а й у фемінізмі. Тоді вже звичним став образ борчині за права, яка домагається рівності й схожості з чоловіками геть в усьому. Така відмова від усього жіночого була ідеалом.

Натомість Марія плекала свою фемінність, не бажала зрікатися нічого дорогого жінці. Вона була тою ще модницею, за нею тяглася гучна слава звабниці, хоча насправді за життя вона не мала жодного справжнього роману. Ба більше, зухвало писала: «Нікого в партнери я особисто більше не шукаю, бо вважаю: чоловіки мають бути аксесуарами в житті сильних жінок».

Картина "Зустріч"

За рік по смерті художниці в Парижі відбулася її велика персональна виставка. Картини закупили музеї, зокрема Люксембургський, інші залишилися в Луврі. 

Наразі оригінали картин Башкірцевої є рідкістю: більшість її робіт згодом була перевезена матір’ю в родовий маєток в Гавронцях, однак у буремному 1917-му половина зібрання загинула під час пожежі, ще половина не пережила бомбардувань Другої світової. Відомо, що близько 40 картин Марії належать музейним зібранням росії, ще 20 – Франції, 3 – Україні (зокрема, у Дніпрі, Харкові та Сумах) і по одній картині є в Греції, Алжирі, США, Чехії, Сербії, Нідерландах.

Попри все, ім’я Марії Башкірцевої не забуте. Воно викарбуване на скульптурі «Безсмертя» у Люксембурзькому музеї – серед восьми інших видатних французьких митців, які померли дуже молодими. У Ніцці її ім’ям названа одна з вулиць. Є й французька нагорода молодим художникам імені Башкірцевої.

                                                                               Картина із серії "Усмішка"

31 жовтня 1884 року відійшла у засвіти в оточені найближчих – матері, тітки та вірної служниці Розалії. Ховали Марію у всьому білому: одяг, труна, квіти, карета й коні – все було сніжно-біле. А на могилі на цвинтарі Пассі в Парижі звели капличку, в якій розмістили незакінчену роботу художниці «Святі дружини», а ще поставили її мольберт і палітру.


 Пізніше ця капличка перетворилася на місце паломництва й культу Башкірцевої – не без участі її матері, що, безперечно, мала талант маркетолога: вона скористалася всіма можливостями і зв’язками, щоб про доньку не забули, щоб її «Щоденник», виданий посмертно, став популярним.

Пам’ятають Марію і в Україні, особливо на її батьківщині, на Полтавщині – там її іменем названо вулицю й школу. У її рідному селі Черняківка працює музей Башкірцевої. Щороку там проводиться мистецьке свято «Маріїна долина» на її честь, з виставками художніх творів.



пʼятниця, 24 листопада 2023 р.

Лиха коса голодомору (Вечір пам'яті до 90-річчя Голодомору в Україні)


    ... Не звільняється пам'ять,. відлунює знову роками.

Я зітхну... Запалю обгорілу свічу.

Помічаю: не замки-твердині не храми -

Скам'янілий чорнозем - потріскані стіни плачу.

Піднялись, озиваються в десятиліттях

З далин, аж немов х кам'яної гори.

Надійшли. Придивляюсь: Вкраїна ХХ століття.

І не рік, а криваве клеймо: " Тридцять три"


                                                                                 Голодна смерть, напевно, найстрашніша,
                                                                                  Вона повільна, довга і тяжка, 
                                                                                  Жахлива і пекельна, найлютіша,
                                                                                  Бо зводить з розуму й така тривка... 
                                                                                  І це ж було... І ніде правди діти,
                                                                                  Що заподіяли цю смерть більшовики.
                                                                                  Дорослі мерли, старики і діти -
                                                                                  Це геноцид кривавої руки. 
                                                                                  Щоб наш народ нескорений здолати,                                                                                                        Що прагнув волі і в борні стояв,
                                                                                  Його рішили в чорнозем загнати, 
                                                                                  Щоб голову вже більше не підняв.                                                                                                              Вмирали сім'ї, вимирали села... 
                                                                                  Бо все забрали, що народ зростив. 
                                                                                  Статистика доволі невесела...                                                                                                                       Мільйони більшовицький кат згубив.
 Вечір пам'яті "Лиха коса голодомору", приурочений 90-й річниці Голодомору 1932-1933 років в Україні - геноциду Українського народу,  а також голодоморів 1921-1922 та 1946-1947 років в Україні, проведено бібліотекою з юнацтвом  в Лютенськобудищанській гімназії.
Основні меседжі цього заходу:
У 1932-1933 роках комуністичний тоталітарний режим вчинив злочин геноциду проти Українського народу. Сьогодні  прямий спадкоємець сталіністів - рашистський режим сучасної московії також прагне вчинити геноцид на українській землі. Метою злочину у ХХ столітті було знищення українського народу як нації. Через 90 років після найстрашнішого з голодоморів геноциду, росіяни знову застосовують проти українців нелюдські методи геноциду, щоб знищити нашу ідентичність, культуру, мову, а відтак знищити українську націю.
Сталін у ХХ столітті, а путін у ХХІ столітті зробили вибір на користь геноцидів, бо інші методи упокорення Українського народу не принесли та й не могли принести бажаного для них результату.
У нинішніх умовах пам'ять про Голодомор є чинником суспільної мобілізації українців і світової спільноти для протидії агресору. Головне завдання полягає в тому, щоб згуртовано усім суспільством разом з Силами оборони протистояти московському геноциду, захистити власну державу і забезпечити перемогу.
 Тому гаслом цьогорічного вшанування пам'яті жертв голодоморів є вислів: "ПАМ'ЯТАЄМО. ЄДНАЄМОСЯ. ПЕРЕМАГАЄМО".
 Саме ці питання обговорювалися під час бібліотечного заходу. Гімназисти зачитували розширену хронологію подій 1932-1933 років. Переглянули уривок із документальної епопеї "Хлібна гільйотина" - про причини голоду в Україні, оглянули книжкову виставку "Страта голодом",  прослухали пісню "Свіча" у виконанні Оксани Білозір, запалили свічу та вшанували хвилиною мовчання загиблих від голоду.
"Життя людське - найсокровенніший дар Божий і кожне - найдорожче за всі цінності земні і небесні, і кожне має зберегтися в пам'яті поколінь і нинішніх, і прийдешніх, бо ми - люди". 
Тож "Пам'ятаємо. Єднаємося. Перемагаємо".
У зв'язку з Днем пам'яті жертв голодоморів та 90-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні - геноциду Українського народу, закликаю всіх небайдужих о 16.00 (традиційно в останню суботу листопада) 25 листопада 2023 року приєднатися до всеукраїнської хвилини мовчання та взяти участь у акції "Запали свічку", запаливши свічу та встановивши її біля пам'ятника жертвам голодомору чи на підвіконні у власній оселі.
"...Маленька свічко сльозися теплом і молись, за плач убієнних, за крики живих покаянні!"









вівторок, 21 листопада 2023 р.

Заряджені гідністю та жагою до свободи

 21 листопада 2023 року Україна відзначає 10-ту річницю Революції Гідності. Цей день відзначається як державне свято, встановлене указом президента України від 13 листопада 2014 року в честь подій Помаранчевої революції  2004 року та Революції Гідності 2013-го.

    В Україні в 2023 році заходи до Дня гідності та свободи відбуваються під гаслом "Заряджені гідністю та жагою до свободи", що означає  зв'язок подій десятирічної давнини та нинішньої війни. Ці слова перекликаються з гаслом 2022 року, яке звучало так: "Вистояли на майдані. Переможемо у війні". 

   За рішенням ООН в 2023 році відзначається Всесвітній День гідності та свободи в Україні. Адже 10 років тому ми продемонстрували Європі та всьому демократичному світові, що бачимо наше майбутнє в Європейському Союзі та що за це майбутнє готові боротися.

   Гідність, свобода, незалежнясть, суверенітет, демократія, патріотизм, мужність, героїзм - усі ці поняття стали особливо близькі кожному українцю протягом більш ніж тридцятилітньої історії нашої держави. Гідність і свобода є важливим і дорогоцінним даром для кожного з нас. Але, зважаючи на російську агресію та її руйнівні наслідки, ми розуміємо, що захищати свою свободу, незалежність і гідність ми мусимо щодня, щохвилини, щосекунди...



    Тож розуміння цього і стало ключовою темою бібліотечного заходу - публіцистичного репортажу "Події, що змінили історію нашої країни", який  проведено з юнацтвом - гімназистами Лютенськобудищанської гімназії.

 Учасники заходу розбиралися що ж таке гідність та свобода і чому ці поняття нерозривно пов'язані між собою. Прослухали вірш  про події на майдані Незалежності під час РеволюціїГідності 2013 року "Майдан не спав". Переглянули публіцистичний відео-репортаж "День Гідності та Свободи 2023" від Міністерства культри України. Віддали шану патріотизму і мужності людей, які встали на захист демократичних цінностей, прав і свобод кожного громадянина та національних інтересів нашої держави, її європейський вибір. Схилили у мовчанні голови  в знак вшанування пам'яті Героїв, які віддали життя, щоб ми дихали вільно.
 З гордістю прослухали Державний Гімн України. Подякували всім гідним і вільним. Тим, хто зі щитом і на щиті. Для яких найважливішими цінностями були, є і будуть Гідність і Свобода. Адже:

    Гідність і Свобода - руйнують імперії.

    Гідність і Свобода - об'єднують країни та згуртовують громадян.

    Гідність і Свобода - перемагають завойовників і диктаторів.

    Гідність і Свобода - рушії поступу та добробуту України.

    Гідність і Свобода - найважливіші інвестиції в майбутнє.

    Гідність і Свобода - це те, за що ми боремося і що надає нам силу.

      Юні учасники бібліотечного заходу переконані, як і всі українці, в тому, що Український народ подолає усі виклики і випробування сьогодення. Висловили віру в те, що Ми  обов'язково Переможемо!






 Шановні користувачі бібліотеки! Вітаю всіх з Днем Гідності і Свободи! Адже лише вільні творять майбутнє! Гідність і Свобода - це те, що ми виявляємо навіть у найтяжчі періоди нашої історії. Те, що втримало нашу оборону в найскладніші часи і що дасть нам силу вибороти Перемогу. Адже наша зброя, як і ми, заряджена нашою Гідністю і жагою Свободи!



середа, 15 листопада 2023 р.

Смачнющий борщ від Івана Єрофейовича

    
   






   Живе в нашому селі неординарна особистість Шрамко Іван Єрофейович. Його добре знають і шанують всі односельці. В свої роки (а вже за сімдесят...) він вміє здивувати. І в спорті себе проявить - адже в ходінні на лижах любить позмагатися (в Стасях на горах неодноразово займав призові місця), і на святкуванні дня села чи міста він завжди в строю - молодь підтримує і себе покаже: і у велопробізі участь прийме, і в танцях рівних йому немає. Слово з ділом ніколи не розходяться. Навіть свій особистий музей у садибі має. І там у нього багато цікавих експонатів зібрано, про які він може все розповісти докладно, адже підходить до кожної справи з любов'ю, натхненням і невичерпною енергією.

   А ще полюбляє Іван Єрофейович куховарити. Особливо старовинні українські страви готувати. Неодноразово частував своїх друзів із "Надвечір'я" квашею чи польовою кашею. Але останнім часом виявляє бажання надзвичайно  вправно наш рідний борщ варити. А все тому, що любить свій край, людей і душу щедру має.

  

  Тож початком "борщової" діяльності була участь Івана Єрофейовича Шрамка у Міжнародному ЕтноГастроФестивалі "Борщик у глиняному горщику", який відбувається вже багато років незмінно і традиційно в другу суботу серпня"  у "Лялиній світлиці" в Опішні. Організатором цього фестивалю є докторка історичних наук, етнологиня Олена Щербань, яка своєю діяльністю щодня доводить всьому світові про значущість саме українського борщу. Адже цей ЕтноГастроФестиваль відомий не тільки в Україні, але й далеко за її межами. У дві тисячі двадцять третьому році побачила світ книга "Триста шістдесят п'ять БОРЩиків", яку записала й упорядкувала ця надзвичайно талановита жінка.

     


  Отже зарекомендувавши себе як вправного кухаря і знавця українського борщу, а ще познайомившись з Оленою Щербань, Іван Єрофейович заповзявся борщем пригощати не тільки свою вулицю, а й всеньке наше село. Спочатку у свою садибу запрошував охочих поласувати смачною стравою, а потім і на День села навкруги свого  казана зібрав чимало односельців та гостей свята. І кожен, хто скуштував наваристий і запашний борщик від Івана, залишився ситий та задоволений.

  Багато поціновувачів "Борщику у глиняному горщику" з нетерпінням чекали на книгу про цей український продукт. І ось нарешті це сталося - книга перед нами і для нас. Адже "Борщ - це наш культурний капітал, ідентичність, національна вірність, згуртованість. Це спільна лексика, метафора, мова, символ, ритуал. Борщ - це хронократер української культури харчування, української гостинності загалом" - говорить у своїй книзі етнологиня Олена Щербань. Вона пропонує в своєму доробку не лише рецепти борщів, качаної каші та інших українських страв. Тут ми зможемо ознайомитися з історикрико-етнографічним дослідженням, що стане помічним для тих, хто хотів би доторкнутися до пізнання-вивчення української минувшини, традицій, зокрема селянської культури, її гастрономічного, повсякденно-звичаєвого, а також ментального аспектів.




    Перегорнувши сторінки цього унікального видання, рецепти борщу від Івана Єрофейовича ми знаходимо не на одній сторінці. А що наш ентузіаст користується любов'ю і повагою авторки даної книги Олени Щербань, то це можна зрозуміти зі світлин, які  мають у книзі своє  місце та із дарчого надпису на початку подарованого  йому науково-довідкового видання.
    
    Односельці також не стоять осторонь вшанування талантів Шрамка Івана Єрофейовича. Учасниця "Надвечір'я" Слинько Раїса Іванівна одного разу на день села з повагою, теплом та гумором подарувала йому пісню, написану власноруч. Пропоную вам її текст, а мотив впізнають ті, хто добре знайомий з українськими піснями.

Наш земляк Іван Шрамко добрі борщі варить
Куховарить змалку він - майстер ції справи.
   Наварю, милая (двічі)
   Борщу доброго зварю, моя чорнобривая.
А з чим будеш борщ варити,
 Милий мій миленький?
Що до нього покладеш, щоби був смачненький?
   Із м'ясцем, милая (двічі), з картоплею й бурячком
   Моя чорнобривая.
Так немає ж в нас м'ясця, 
Іване миленький,                                    
І капусти й бурячка, голубе сизенький.
   Так куплю, милая, попрошу, милая,
   У старости попрошу, моя чорнобривая.
А для кого вариш борщ, Іване миленький?
Кого будеш пригощать, голубе сизенький?
     Всіх людей, милая, всіх гостей, милая.
     І тебе пригощу, моя чорнобривая.
А чи вмієш танцювати, Іване миленький?
Чи самі борщі варити, голубе сизенький ?
     Затанцюю, милая (двічі)
     Закаблукам жару дам, моя чорнобривая.
Так виходь скоріше в коло, Іване миленький
Та запрошуй всіх гостей, голубе сизенький.
    Хай танцюють млая (двічі) 
    Хай танцює все село, моя чорнобривая.



 Ось  такі маємо таланти... А щодо наступних святкувань і вшанування борщу, то хочу підтримати Олену Щербань і її колег  у їх мрії, що сто різновидів борщиків у глиняних горщиках, автентичних і авторських, зварять вони для наших захисників і захисниць, а також для волотерів і волонтерок під час наступного Міжнародного ЕтноГастроФестивалю "Борщик у глиняному горщику" і всі разом відсвяткуємо Перемогу України, пом'янувши тих, кого немає з нами. А наш земляк Шрамко Іван Єрофейович ще неодноразово почастує нас своїм борщем.