субота, 28 жовтня 2023 р.

Мовні баталії у бібліотеці

    Щороку восени в Україні відзначають День української писемності та мови - у пам'ять про святого Нестора Літописця. Його "Повість временних літ", де розповідається про те звідки пішла Земля руська та хто перший почав правити, прославила Нестора у віках -  її називають початком історії української літератури. Починаючи з 1997 року і до 2022 року на державному рівні  цей день відзначали 9 листопада. 28 липня 2023 року Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про святкування Дня української писемності та мови 27 жовтня (тобто на 13 днів раніше). Це пов'язано з переходом Православної церкви на новоюліанський календар, згідно якого всі церковні свята, в тому числі і день вшанування пам'яті Нестора Літописця, мають інші дати.

    День української писемності та мови нагадує про давність української мови, яка є єдиною державною, про історію її абетки, розповідає про розвиток української писемності й загалом популяризує українську мову в Україні та за кордоном.

   Метою свята є піднесення престижу рідної мови, виховання любові та розуміння її значення у житті людини, вчитися правильно, грамотно говорити і спілкуватися кожного дня українською мовою, а не суржиком. Пізнання рідної мови - складна наука. "Пильно й ненастанно політь бур'яни", - закликав мудрий Максим Рильський.

     Адже так склалося, і це підтверджують неодноразові соціологічні дослідження, що кожен 10-й українець спілкується суржиком – який утворився від змішання української та російської мов. Суржик став чи не найголовнішою проблемою української мови у ХХІ столітті. Цю ситуацію вчені і політологи вважають небезпечною для української мови.

    Тож  бібліотека долучилася до святкування Дня української писемності та мови, запропонувавши учням старших класів Лютенськобудищанської гімназії позмагатися в знанні правильної української мови під час мовних баталій «Пан Суржик наступає».

    Під час заходу учасники ознайомилися з характерними проявами суржику. Вправлялися в мовній майстерності, тобто здатності використовувати мовні норми та обирати найбільш вдалу для викладення своїх думок. Розбиралися  в лексичних, синтаксичних, акцентуаційних та морфологічних нормах мовлення. Здійснювали корекцію словосполучень, знаходили помилки в тексті і виправляли їх, складали словосполучення з словами-паронімами та аналізували вислови щодо відповідності граматичним нормам. Ознайомилися з виставкою-словником "Говори українською правильно".

     Кожен учасник зміг перевірити свої знання української мови. Було цікаво дізнаватися щось нове для себе і вчитися говорити українською правильно.













 

  

вівторок, 24 жовтня 2023 р.

#хаби_цифрової_освіти# Лютенськобудищанська бібліотека

  


   Сьогодні неможливо жити без електронної пошти, смартфона чи послуг онлайн. Навчитися цим користуватися ніколи не пізно. 

    Для того, щоб таке навчання стало доступним кожному, в Україні  на основі бібліотек, шкіл, університетів, компаній ІТ-організацій, громадських організацій та ЦНАПів зробили більше шести тисяч Хабів цифрової освіти. 

   Хаби цифрової освіти - це місця, куди може прийти кожен і безкоштовно отримати доступ до сайту "Дія. Цифрова освіта" та пройти навчання цифрової грамотності.

   В рамках другого етапу проєкту "Розвиток спроможності бібліотек - хабів цифрової освіти", який здійснюється ВГО Українська бібліотечна асоціація за підтримки Програми розвитку ООН в Україні у межах "Проєкту підтримки Дія", що реалізується за фінансування Швеції та Міністерства цифрової трансформації України, для користувачів бібліотеки проведено навчання за освітнім серіалом "Базові цифрові навички для людей елегантного віку".

      Переглянувши серіал та пройшовши тестові завдання учасники зрозуміли як знайти в інтернеті необхідну річ та правильно сформулювати запит, як зареєструватися в телеграмі та спілкуватися з рідними чи друзями у соцмережах, записатися до лікаря чи замовити або забронювати ліки онлайн, перерахувати кошти чи поповнити мобільний телефон, створити обліковий запис в гуглі та зареєструвати ОСББ, як розпізнати правдиву інформацію та не стати жертвою маніпуляцій в інтернеті.

    По завершенню тестування кожен, хто навчався, отримав електронний сертифікат. Також кожен користувач долучився до онлайн опитування щодо користі навчання за допомогою освітніх серіалів на платформі "Дія. Цифрова освіта".

     Тож запрошую всіх бажаючих безкоштовно опанувати чи поглибити свої знання з цифрової грамотності до #хабу_цифрової_освіти - Лютенськобудищанська бібліотека-філія, вул. Гагаріна, 66.

          Вірте в себе, у вас усе вийде!

  




 

середа, 4 жовтня 2023 р.

Полтавська зіркова галерея в інтер'єрі світу

          Мій рідний край, моя земля... - так часто ми говоримо. Але рідний край - це і люди, які тут живуть і працюють. Ми справедливо вважаємо Полтавщину краєм, багатим на таланти. Це правда. Полтавщина дала Україні  багатьох людей, які прославили її ім'я у світі. Про багатьох із них відомо лише вузькому колу спеціалістів, про інших ми чули лише краєм вуха. А як що до тих, кого знають усі? Якщо озирнутися довкола, то можна побачити згадки про тих чи інших полтавців. Часто-густо ми навіть не підозрюємо, що ці люди походять з Полтавщини, настільки вони важливі для нас, що Україна вважає їх за своїх. 

    Полтавщина пишається своїми талантами. На честь видатних людей стоять пам'ятники, їх імена занесені до книг пошани, вчені та дослідники вивчають біографії наших співвітчизників.

     До 86-ї річниці утворення Полтавської області (22.09.1937 р.) в бібліотеці організовано виставку-знайомство "Полтавська зіркова галерея в інтер'єрі світу", яка діє і сьогодні. Тут ви знайдете відомості про людей, які знані як в Україні, так і далеко за її межами, як про дуже відомих, так і про таких, яких ви досі не знали.  Тож завітайте до книжково-інформаційної скарбниці, щоб дізнатися більше про людей Полтавщини.






неділя, 1 жовтня 2023 р.

Зі святом, шановні вчителі!

   


Шановні вчителі!

   Сьогодні в нашій країні унікальний день! Вперше в історії саме у ваш День ми святкуємо сім свят! 

    Ми вітаємо наших Захисників і Захисниць!

    З Покровом Пресвятої Богородиці, яке є невід'ємним святом з Днем Українського Козацтва!

    Людям поважного віку ми бажаємо здоров'я та мирного неба!

    Вчителям ми говоримо слова вдячності за наші знання і вміння, висловлюємо всім свою повагу!

    Ми вітаємо зі святом всіх, хто створює музику, хто дарує нам свій талант та чарівний голос, співає і несе прекрасне в наше життя! 

    Але всіх цих людей, навіть найталановитіших, не відбулося б, якби не вчителі! Адже їх наполеглива щоденна праця на педагогічній ниві створює із дітей особистості -- мудрі, горді і прекрасні! 

    «Професійне Міжнародне свято працівників освіти було засновано ЮНЕСКО в 1994 році.  (Всесвітній день вчителя святкують 5 жовтня). В Україні День працівників освіти згідно з Указом Президента від 11 вересня 1994 року відзначається в першу неділю жовтня ». В 2023 році Український День вчителя (День працівників освіти чи День освітянина) припадає на 1 жовтня.

«День вчителя - свято, яке залишається з нами назавжди» - затверджує урядовий портал.
Сьогодні в незалежній Україні майже 860 тисяч педагогів, вихователів, майстрів виробничого навчання, науково-педагогічних працівників і управлінців. Вони навчають і виховують понад мільйон дошкільнят, навчають більше п’яти мільйонів школярів, викладають майбутню спеціальність майже трьом мільйонам студентів країни.
ВІтаю зі святом Вас, шановні працівники освіти! 

Хай буде слово вчителя завжди

   Святим і чистим на землі,
  Нехай до нього як до правди
  Ідуть великі й малі!

Вчитель наш - найкращий у світі,

Допоможе у хвилину важку,

І нехай тільки посмішки й квіти,
Він знайде на своєму шляху.




З Днем захисників і захисниць України!






   Дорогі захисники та захисниці України!

   Від щирого серця вітаємо вас із святом! Ваша відвага, самовідданість та жертовність заслуговують на найвищу похвалу. Нехай цей день буде сповнений гордістю за ваші здібності та подвиги. 

      З нагоди цього особливого свята, дозвольте висловити вам щирі слова подяки та вдячності. Ви — наша надія та найвеличніші герої, які стоять на варті нашої свободи та незалежності. Нехай мир завжди супроводжує вас на цьому шляху, а ваша мужність ніколи не залишає вас. Бажаємо вам міцного здоров'я, родинного затишку і безмежного щастя!  З Днем Захисників!

Ти солдат і тепер захищаєш,

Рідний край від ординських катів.

Окупантів російських геть проганяєш 

Що зі зброєю вдерлася в дім.

Знаю, воїне, скучив за домом,

Та за рідним будинком своїм.

Бог почує молитву ту мою,

Повернешся додому живим.

Вірю, буде твоя перемога,

Та майбутнє щасливе життя.

В Україну я вірю та в Бога,

І чекаю на тебе щодня.

З Днем захисника України! ГЕРОЯМ СЛАВА!

До Дня захисника і захисниці України в бібліотеці організовано книжково-ілюстраційну виставку "Українці - нація нескорених". Тут ви знайдете історичну літературу про зародження та діяльність українського війська в часи козаччини, про шлях українських захисників і захисниць у ХХ столітті: героїв Крут, українську повстанську армію та участь українців  у Другій світовій війні; про створення добровольчих батальйонів в Україні в 2014 році та про воїнів сучасних Збройних Сил України. До вашої уваги на виставці не лише документальні зображення подій, але й художні твори сучасних українських авторів.

     Завітайте до книгозбірні для ознайомлення та вивчення даної теми.