субота, 11 грудня 2021 р.

Сила закону та правопорушення і наслідки



      З 8 грудня 20008 року в Україні щороку на честь проголошення Генеральною асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини проводиться Всеукраїнський тиждень права. Він має на меті підвищення рівня правової освіти та правової культури громадян, а також створення сильної демократичної та правової держави. 

       В рамках Всесвітнього тижня права Лютенськобудищанською бібліотекою було підготовлено й проведено Годину спілкування "Сила Закону" з учнями 8-го та 11 класів . Учасники заходу познайомилися з  основними правами та обов'язками громадян України. Переглянули відеоролики, де українці висловлюють свою думку про те як вони розуміють права громадян України, події, які відбуваються сьогодні, пов'язані з демократією та толерантністю. Учні вчилися спілкуванню на задану тему, намагалися якнайширше дати відповідь на поставлене запитання.

   З учнями 4-го класу проведено правознавче казкове лото "Правопорушення і наслідки". Діти ознайомилися з "Конвенцією ООН про права дитини". Обговорили права і обов'язки, які діти знають і як вони їх розуміють. Переглянули відеоролик "Права дітей" (на основі казок). Із захопленням закріпили знання, погравши в правознавче казкове лото.

    Бібліотечні заходи були цікаві і пізнавальні.










    

середа, 1 грудня 2021 р.

Не відбирай у себе завтра (Година спілкування)

  АКТУАЛЬНО! ЧИТАТИ ДО КІНЦЯ!      Всесвітній  день боротьби зі СНІДом вперше відзначили 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо СНІДу. 

    І з того часу цей день стали відзначати щороку. Головна мета - звернути увагу суспільства на цю проблему. Символом Дня  боротьби зі СНІДом є червона стрічка. Ця ідея була задумана навесні 1991 року і належить художнику Франку Муру із Нью-Йорка. Червона стрічка стала символом не тільки розуміння, а й об'єднання зусиль людей. спрямованих на вирішення цієї проблеми. Прикріпивши стрічку до свого  одягу, людина висловлює свою підтримку, співчуття і переживання тим, хто хворий.

                                               ПІЗНАВАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ!

Для ВІЛ-інфекції характерний багаторічний перебіг хвороби, клінічно пов’язаний з прогресуючим зниженням імунітету і розвитком імунодефіциту. В основі імунодефіциту при цьому лежить поступове зниження кількості  CD4-лімфоцитів.

ВІЛ досить чутливий до зовнішніх чинників, він гине при використанні всіх відомих дезінфікуючих засобів, а також при нагріванні понад 56°С протягом 30 хвилин. Під дією прямих сонячних променів збудник ВІЛ-інфекції втрачає свої властивості протягом 12 годин і майже миттєво гине під дією ультрафіолетового випромінення. Однак у розчині наркотичних речовин, куди потрапила ВІЛ-інфікована кров, збудник зберігає свої властивості 7-15 днів, а у замороженій крові – до 10 років.

Основним стандартним методом діагностики ВІЛ-інфекції є імуно-ферментний аналіз (ІФА). Виявити ВІЛ-інфекцію можна вже через 3 місяці після зараження у 90-95% інфікованих, через 6 місяців – у 5-9% і у 1% випадків – через 1 рік.

Незважаючи на те, що в Україні офіційно продовжують реєструвати випадки ВІЛ-інфекції, у тому числі випадки захворювання на СНІД, епідемію ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні можна буде зупинити. Наша країна впроваджує нові підходи до припинення поширеності ВІЛ-інфекції/СНІДу та має усі шанси стати позитивним прикладом у зниженні нових випадків ВІЛ-інфекції та зменшенні смертності від СНІДу в країні.

На міжнародній конференції з протидії ВІЛ/СНІД у в Нідерландах, на який було зібрано 15 тисяч представників з усього світу, в липні 2018 українська делегація, членами якої були представники Міністерства охорони здоров’я України та БО «Мережа 100 відсотків життя», презентувала реальні кроки на національному рівні у протидії поширеності і подоланні ВІЛ-інфекції/СНІДу.

В Україні відбувається низка важливих заходів, які сприяють протидії поширенню хвороби, а саме:

·         впровадження масштабних серед країн Східної Європи та Центральної Азії профілактичних програм для груп ризику;

·         закупка препаратів для антиретровірусної терапії ;

·         впровадження підходу “test and treat,” коли абсолютно усі пацієнти, у яких виявлено ВІЛ-інфекцію, одразу будуть в змозі отримувати життєво необхідне лікування — антиретровірусну терапію;

·         зміна алгоритмів тестування, коли широко використовуються швидкі тести на ВІЛ у роботі медичних фахівців первинної ланки. Лікар первинної допомоги допомагатиме визначитися щодо  необхідності тестування для тих пацієнтів, які дійсно цього потребують;

·         реалізація програми замісної підтримувальної терапії за державні кошти. До речі, досвід України є унікальним — ми є єдиною країною в регіоні, яка впроваджує таку програму за державні кошти.

Уряд України підтримав ініціативу міжнародної громадськості і спільну ініціативу ЮНЕЙДС та ЮНІСЕФ по проведенню Всеукраїнської інформаційної кампанії «Не дай СНІДу Шанс». З вересня 2016 року почалась перша хвиля цієї інноваційної кампанії під гаслом «Вірю – Не вірю». Ця інформаційна кампанія вже четвертий рік поспіль є результатом успішного партнерства та співпраці між урядом України та міжнародними організаціями – Об’єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІД (UNAIDS) та компанії Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, що діє за дорученням уряду Німеччини.   

           Послуги з супроводу та профілактики ВІЛ — це, насамперед, робота з населенням, що знаходяться в групах ризику інфікування вірусом імунодефіциту. Ці послуги включають проведення тестування, програму обміну шприців та голок, консультації для людей, які дізналися, що мають ВІЛ-інфекцію та психологічну підтримку. Усі витратні матеріали (швидкі тести, презервативи, шприці, тощо) для надання цих послуг вже є  в наявності – їх закупили міжнародні партнери.

            Епідемія ВІЛ/СНІДу в Україні набула найбільших в Європі масштабів. Експертів ООН турбує той факт, що розвиток епідемії продовжує випереджати масштаби і темпи боротьби з нею. Як повідомляє Центр новин ООН, в Україні щодня, від СНІДу нажаль помирає в середньому 7 осіб. Ситуація ускладнюється в умовах карантину, який було запроваджено у зв`язку з новою пандемією Covid – 19.  Ще у 2013 році було запроваджено Європейський тиждень тестування. Мета ініціативи — збільшити кількість тестування на ВІЛ та вірусні гепатити й підвищити обізнаність людей про переваги раннього тестування на ці захворювання.
Уже восьмий рік поспіль тиждень тестування відбувся у країнах Європи. Шостий рік — до ініціативи, крім тестування на ВІЛ, було включено тестування на вірусні гепатити В та С. Другий рік поспіль Європейський тиждень тестування проходить двічі на рік — у травні та листопаді.
 Міністерство охорони здоров’я України та Центр громадського здоров’я цього року закликали українців протестуватися на ВІЛ та гепатит С з 20 до 27 листопада.

          У рамках Європейського тижня тестування можна було безкоштовно перевіритися на ВІЛ та вірусний гепатит С у 17 регіонах України,  дє працювали пункти тестування. Їх адреси та час роботи можна було знайти на сайтах і FB-сторінках регіональних центрів громадського здоров’я. Наразі повністю вилікуватися від ВІЛ неможливо. Натомість сучасна антиретровірусна терапія гарантує повноцінне та здорове життя усім людям, що мають ВІЛ.


Зробити швидкий тест на ВІЛ та вірусні гепатити можна:

Ще один канал для тестування це сайт  prozdorovia.in.ua. На сайті  prozdorovia.in.ua безкоштовні оральні тести на ВІЛ відтепер можна замовити додому. Це дуже зручно, особливо під час пандемії Covid — 19. Щоб скористайтесь сайтом prozdorovia.in.ua. треба обрати  опцію “Хочу обстежитись”. Сайт запропонує користувачу пройти анкетування, аби дізнатись про власні ризики  інфікування на ВІЛ, та замовити тест додому або ж допоможе знайти найближчий пункт тестування у своєму місті. Оральний тест на ВІЛ — одна з найновіших опцій у діагностиці захворювання. Він дуже простий у використанні, а результат можна отримати вже за 20 хвилин. Достовірність діагностики сягає  99% за умови дотримання інструкції. Замовити такий тест можна з будь-якого регіону України.
“Сьогодні досі майже кожен другий українець з ВІЛ не знає про свій статус. Обізнаність щодо стану свого здоров’я — головна запорука довгого життя. Ми хочемо, аби кожен українець подбав про власне здоров’я та здоров’я близьких. Саме заради цього ми розробили максимально зручний процес діагностики. Подбати про здоров’я можна, буквально не виходячи з дому”, — розказує Христина Бродич, директорка проекту USAID HealthLink, найбільшого в Україні проекту з тестування на ВІЛ. Сайт 
prozdorovia.in.ua — перший ресурс українською мовою, який об’єднав всю ключову інформацію про сексуальне та ментальне здоров’я, такі захворювання як ВІЛ, туберкульоз та вірусні гепатити. Тут можна знайти фахові рекомендації для лікарів та поради для пацієнтів як зберегти власне здоров’я та здоров’я близьких, перевірити себе за календарем щеплень, та дізнатись як убезпечити себе і рідних під час COVID-19. Контент сайту розроблено фахівцями найбільшої пацієнтської організації БО “100% Життя” спільно з експертами Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Ми сподіваємося, що одного разу можна буде сказати: «Зі СНІДом покінчено!»

  Важко уявити психологічний стан молодої людини, в в крові якої виявили цей страшний вірус. Адже  це посилає дуже складні випробування.

    Ми маємо пам'ятати: здоровий спосіб життя, чистота у взаєминах - найкращі методи профілактики СНІДу. Не ризикуйте! Зробіть правильні висновки!

    Коли людина отримує підтвердження статусу ВІЛ-позитивного, то їй необхідно навчитися жити серед нас, а ми повинні стати членами більш гуманного і толерантного суспільства.

    Мабуть кожному здається, що СНІД існує десь дуже далеко і зовсім нас не стосується. Проте це не так. Легковажність чи необачність може призвести до трагічних наслідків. 

    Зроби свій вибір - збережи життя! Не відбирай у себе завтра!

        



пʼятниця, 19 листопада 2021 р.

Ми прагнемо щасливу долю мати (Година спілкування) 5-9 класи, юнацтво

     21 листопада Україна святкує День Гідності та Свободи. 

Бібліотека приєднується до святкування цього величного свята. Було підготовлено і проведено годину спілкування "Ми прагнемо щасливу долю мати" з учнями 7-9 класів та юнацтвом у школі.

    Учасники заходу пригадали історичні події в Україні  2004  та 2013-2014 рр., коли відбувалися Майдани в Києві і по всій країні, дізнавалися що таке гідність під час відеопрезентації "Ми прагнемо щасливу долю мати".

      Говорили про патріотизм, мужність, прагнення українців до свободи та незалежності. 

     Знайомилися з книгами про Майдан та АТО, представленими на книжковій виставці.

    Дізналися про проект ОДТРК "Лтава" "Лицарі Небесної варти",  кожен фільм  якого - це розповідь про героїчні вчинки наших земляків, які воювали в зоні АТО та поклали своє життя за Україну і всіх нас.

     Обговорили роман української письменниці Світлани Талан "Оголений нерв", зробивши висновок як самого твору, так і подій, змальованих в ній : "Читаючи цю книгу вкотре розумієш, що Майдан, АТО стали випробуванням на цінність особистості людини, виміром людяності, гідності. Ці події допомогли зрозуміти багатьом українцям, що таке справжній патріотизм і те, що за свою державу потрібно боротися бо вона того варта. Ми не можемо цінити те, що маємо сьогодні. Лише з утратою приходить розуміння цінності того, що мали. І тоді з'являється бажання повернути втрачене, і берегти, як зіницю ока." 

    Читали вірші про Майдан і Небесну Сотню.

    Вшанували пам'ять тих, хто віддав своє життя за свободу та незалежність України "Хвилиною мовчання".

    Вітаю Вас з Днем Гідності і Свободи! Бажаю всім бути гідними називатися українцями! 

Слава Україні!









    

вівторок, 16 листопада 2021 р.

Оголошення!

                                       Шановні користувачі!

   В зв'язку з суттєвим загостренням епідемічної ситуації із захворювання на COVID-19 та відповідно до рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при виконавчому комітеті Зіньківської міської ради від 12.11.2021 р. (протокол №20) з 13 листопада 2021 року обслуговування користувачів (крім осіб, які не досягли 18 років) здійснюється за наявності негативного тестування методом ПЛР або експрес-теста на визначення антигена коронавірусу, яке зроблене не більш як за 72 год. до відвідування закладу, або документа про проведення вакцинації від COVID-19, або довідки про одужання особи від даної хвороби.

      Просимо з розумінням віднестися до вимог та бажаємо всім здоров'я.

                                                                                                               Адміністрація

пʼятниця, 5 листопада 2021 р.

Таємниці української писемності та мови (інформаційна пропозиція)

     Писемність...  Мова... Чи все ми знаємо про ці, невід'ємну від нашого життя, поняття ?                      Кожна епоха дарує людству нові винаходи та відкриття. Але найбільшим винаходом людства  стало письмо. Писемні знаки дали людям можливість зберегти істинне знання. Адже саме завдяки написаному слову люди збагнули світ і своє місце в ньому.

      Кожен народ іде своїм шляхом до створення писемності.  Сучасні слов'янські алфавіти беруть початок з кирилиці. Розрізняють кілька графічних норм кириличного письма, поширеного в Київській Русі: устав, півустав, скоропис, в'язь. Слов'янським письмом, побудованим на основі кирилиці, користуються українці, росіяни, білоруси, болгари, серби, македонці. Слов'янський алфавіт обслуговує потреби десяти відсотків населення Землі.

     Це трішки історії...  Але сьогодні пропоную пізнати деякі поняття, безпосередньо пов'язані з письмом - графіті та графологію.

    Графіті - (від італійського слова graffiti - надряпані) - найдавніші текстові написи, малюнки, символічні, магічні, цифрові знаки і монограми, видряпані гострими предметами на керамічних та інших речах сакрального, побутового і торгового призначення, рідше - на стінах різних споруд. Графіті, як складова епіграфіки мають важливе значення для вивчення історії та культури, зокрема релігії, писемності, освіти. побуту, торгівлі. На території України набули найбільшого розповсюдження за античності та середньовіччя. Загалом під час розкопок античних міст Тіра, Ніконій, Борисфен, Ольвія, Кертінітида, Херсонес, м. Боспор та їх сільських поселень, а також числених пам'яток кочовиків степової Скіфії і землеробів Українського лісостепу знайдено близько 10 тисяч різноманітних графіті, найбільше - на уламках посуду. Найдавніші з них відносять до початку 6 ст. до н. е. Чимало графіті привернуло увагу різних фахівців світу: унікальні релігійно-філософські сентенції, листи на черепках, календар, присвяти божествам та магічні тексти і рисунки 6-4 ст. до н. е. з Ольвії.

     За середньовіччя (11-17 ст.) найважливіші графіті виявлені на стінах храмів у Києві, Чернігові, Галичі. Найкраще вивченими є київські графіті: Софіївського собору, Золотих воріт, Михайлівської і Кирилівської церков, Видубецького монастиря.

    Було підмічено, що навчаючись писати за однотипними прописами, кожен приносить у стандартний почерк щось своє. Саме ця відмінність наштовхнула допитливих людей до думки, що у почерку людини відображуються її особисті риси. Саме це стало поштовхом до виникнення та розвитку графології (у сучасному її розумінні).

   Графологія (від грецького слова,де "графо" - пишу, "логія" - учення ) - вчення, що стверджує про чіткий зв'язок між почерком та особистістю людини. Різні характеристики почерку вона використовує для того. щоб дізнатися про певні індивідуальні якості людини. 

    Сфери застосування графології в сучасному суспільстві:

Рекрутинг - аналіз почерку допомагає компаніям витрачати менше часу на з'ясування компетенції  кандидата. (часто сучасні організації пропонують написати заяву, автобіографію власноруч, адже для графологічного дослідження текст потрібно писати на чистому аркуші паперу, тільки ручкою і не менше 20 рядків)

Профорієнтація - навички і інтереси особистості визначають професійну спрямованість.

Переговори - графологія може передбачити, як людина буде реагувати на переговорах.

Сумісність - оцінюється зв'язок властивостей особистості в команді і партнерстві.

Безпека - графологія може прогнозувати потенційну нечесність.

Судово-медична експертиза - графологічний аналіз дозволяє виявити підробку листа чи підпису.

Генеалогія - аналіз почерку історичних особистостей допомагає зрозуміти чому вони вели себе саме так, а не інакше.

     Існує також графотерапія, яка за допомогою зміни почерку, може змінити характер людини. Ще сто років тому проводилися наукові дослідження, які виявляли залежність почерку від психічного стану особи. Дорослому за допомогою гіпнозу навіювали, нібито він повернувся в дитинство або що він має особливу вдачу чи здібності. І це одразу позначалося на почерку. Такими дослідами обгрунтовували графологію як позитивну науку про особистість. 

       Ось такі цікавинки про писемність і письмо...

      Але бібліотека пропонує вашій увазі нову літературу, яка допоможе всім бажаючим удосконалити український правопис,освоїти сучасну ділову мову; відповість на питання як правильно оформити різноманітні сучасні ділові документи та запропонує вам їх зразки. Словник-довідник Віталія Жайворонка "Знаки української етнокультури" пропонує тлумачення слів української лексики фольклорними контекстами, а також характерними цитатами з класичної  художньої та літописної літератури, Біблії, "Слова о полку Ігоревім" і т. ін. Реєстр словника вміщує окремі власні назви (історичні, церковні, міфологічні, географічні найменування).  Допоможе у вивченні правопису та створенні різноманітних дописів чи праць студентам "Словник українських морфем".



четвер, 28 жовтня 2021 р.

Іван Цюпа як невтомний трудівник пера (сторінка ювіляра)

 Іван Антонович Цюпа - невтомний трудівник пера.

    Любов до рідного краю, свого народу - споконвічна тема нашої літератури.

    "Полтавщино мій рідний краю, моя вишнева сторона! Ти моя пшенично-житня купіль, колиска мого дитинства. Під твої блакитним небом я народився і зростав серед зелених піль, серед жайворонкових пісень і медового запаху гречок".

   Багато у нас родючої землі і шовкового неба. Та кожному найкраща та земля, на якій народився, найпрекрасніше в світі те небо, під яким виростав зцілований сонцем, вмитий теплими дощами, зачарований вечірніми зорями." - так пристрасно-поетично звертається до рідної Полтавщини відомий український письменник Іван Цюпа, що народився 29 жовтня 1911 року в мальовничому селі Бірки Зіньківського повіту Полтавської губернії.  Тут він зробив перші кроки, тут виростав, мужнів в найтяжчі часи історичного шляху нашої держави ХХ століття. Свої молоді роки він змальвує у книзі "Дорогами юності", яка була популярна серед молоді.

    Творчий доробок Івана Цюпи складають новелли, оповідання, романи. Письменник удостоєний Державної премії УРСР ім. Т.Г.Шевченка за досягнення в журналістиці та публіцистиці. 

      В 2006 році за рішенням Зіньківської районної ради іменем Івана Антоновича Цюпи стали називатися  Бірківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів та Бірківська бібліотека-філія.

  Сьогодні в нашій бібліотеці представлена літературна полиця "Іван Цюпа як невтомний трудівник пера" присвячена 110-й річниці з дня народження українського письменника. 

 
   Завітайте в бібліотеку, щоб прочитати вперше чи пригадати надзвичайно колоритні твори письменника, герої яких прості люди, які жили, навчалися, працювали поряд і які дуже цікаві, різні за характерами та особистими долями.  Обіцяю - буде цікаво.


        

Україна в другій світовій війні (Книжкова виствка-пам'ять)

        


     Війна... Друга світова війна ... Страшна війна минулого, пекуча рана, яка болить досі чи не кожній родині в Україні. Наші воїни та і всі мирні жителі боролися за кожен клаптик рідної землі до останнього подиху, до останньої краплі крові, вистояли і перемогли. Для України ціна тієї перемоги жахлива - мільйони людських життів, зруйнована економіка. Кожен другий воїн поліг у бою, кожен другий з тих, хто вижив, був поранений...

       Довідково. За різними даними загинув кожен п'ятий українець. Було знищено 700  міст    і   28 000 сіл. Спалено 319 000 господарств. На Лівобережній Україні був зруйнований кожен четвертий будинок. Виведено з ладу 5 600 мостів, зруйновано 33 000 шкіл, технікумів, 18 000 медичних установ. З окупацією України вся вона вкрилася концтаборами, гетто: у кожному місті, районі чи селі, де проживали євреї , був свій "Бабин Яр". На території України нелюди зі свастикою на рукавах знищили близько 4 мільйонів мирних жителів, близько 13 мільйонів військовополонених.

      Американський репортер під час подорожі Україною в 1945 році писав, що війна, яку дехто схильний називати"російською славою", мала бути "по-справедливому визнана українською війною... Міста, промисловість, землеробство та людність жодної європейської країни не зазнали таких тяжких нищень".

  77 років тому, тобто 28 жовтня 1944 року земля нашої нині незалежної держави була звільнена від завойовників. Все менше залишається учасників цієї війни. Честь їм і шана, живим! Вічна слава загиблим! Хай не згасає пам'ять про героїв!

         До Дня визволення України від  фашистських загарбників в бібліотеці організовано книжкову виставку-пам'ять "Україна в Другій світовій війні". Тут ви можете ознайомитися з найновішою літературою про цей період історичного шляху України і українців.

         Запрошую до бібліотеки! 

        

вівторок, 13 липня 2021 р.

Чим зачаровують твори Марселя Пруста (сторінка ювіляра)

    10 липня 2021 року літературний світ відзначив 150-річчя  Марселя Пруста  (1871-1922),  видатного  французького письменника , родоначальника сучасної психологічної прози. 

       Відомі його романи циклу "У пошуках утраченого часу". Світову славу йому приніс другий із них -  роман "У затінку дівчат-квіток", який побачив світ у 1919 році і того ж року був удостоєний Гонкурівської премії. (Перший роман під назвою " На Сваннову сторону") Чарівна історія кохання, інтелектуального прозріння й епохи, за словами письменника Андре Моруа "повної сумного зачарування приреченості".  Проза Пруста знаменувала народження зрілого фундаментального модернізму. 

      Цитати з книг: " Мудрість неможна отримати в дар, мудрості  неможливо навчити,  до неї можна прийти самостійно, й ніхто не зможе здійснити цей шлях за нас, не зможе його позбавити, тому що мудрість - це точка зору на все навкруг"

     " ... доки ми виправляємо нашу думку про людину, сама вона змінюється... "                                    " Назви предметів  завжди пов'язані у нас в голові з тим, як ми ці предмети уявляємо, при цьому це початкове уявлення спонукає нас відкидати ті наші спостереження, які є йому  протилежними" ("У затінку дівчат-квіток"). 

          Чим же зачаровують твори Марселя Пруста? Є думка, що, читаючи його книги, ти немов поринаєш повністю у думки, наміри, сподівання  автора.  Ти можеш відчувати його бажання, тим самим сформулювати у думках свої, ти можеш навчитися аналізувати поведінку свою і те, як відносяться до тебе інші.  Судіть самі:

   "... Пані Сванн насамкінець заявляла: - Приходьте! Кращого напутника, ніж він , не знайти.

     Пані Сванн нагадала мені, щоб я прийшов взавтра до неї на обід з Берготтом, достоту, як запрошують на щось сухотника вкупі з полковим командиром: мовляв, це в інтересах моєї кар'єри. Буцімто художні шедеври з'являються завдяки "взаєминам"!

    Отож, Сванни не більше ніж мої родичі (тобто ті, хто мав би за різних життєвих обставин стромляти мені палиці в колеса) заважали моєму раюванню, раюванню досхочу милуватися на Жільберту - не спокійно, ні, а з умліванням. У коханні нема спокою, бо те, чого ми добилися, лишень щабель, аби домагатися більшого. Поки я не міг бувати у Жільберти, я тільки позирав на це недоступне щастя і навіть не уявляв собі, які там на мене чекають нові причини хвилювання. Коли ж опір її батьків лопнув і справа врешті була розв'язана, перепона почала виникати заново, але щоразу в іншій подобі. З цього погляду можна сказати, що наша дружба щодня починалася знову. Щовечора, повернувшись до себе, я усвідомлював, що мені треба сказати Жільберті щось дуже важливе, від чого залежить наша приязнь, і це важливе щоразу було іншим. Але зрештою я був щасливий, і ніщо більше не загрожувало моєму щастю. Овва! Загроза прийшла звідти, звідки я ніколи її не сподівався: з боку Жільберти і мене самого. Гризоти мені завдало саме те, в чому я був певен, те, що малювалося мені щастям. Щастя в коханні стан ненормальний. Насправді щасливим нас робить поява у серці чогось несталого, чогось такого, що ми прагнемо назавжди утримати й чого ми майже не помічаємо, поки воно з нами. Насправді кохання - це непогамовна мука, радість її знешкоджує, втишує, відтягує, але мука будь-якої миті може стати такою, якою була б давно, коли б мети не досягалося, - немилосердною..."

      Це уривок із роману Марселя Пруста "У затінку дівчат-квіток". Правда ж думки закоханого чоловіка змальовані у творі  багато в  чому нагадують думки кожного закоханого: невпевненість, зміну настрою та інші відчуття? Але ж це тільки невеличка частинка цього літературного шедевру - далі цікавіше... 

                                                                                                                                                                             Тож завітайте в бібліотеку та познайомтесь з цікавою книгою, яка спонукає до думки про своє життя, почуття та вчинки.

       


 


    

На калину роса впала - а у нас сьогодні Купала... (фольклорне свято)

      Свято Купала є одне із найдавніших і найбільш улюблених в народі. Це дохристиянське свято збіглося з пізнішим християнським святом Іоанна Хрестителя, що не позначилося на традиціях його відзначення.

     З давніх-давен обрядові ігри та вірування супроводжувалися купальськими піснями, забавами, хороводами, плетіннями вінків та гаданнями, розкладанням багаття, купанням та обливанням водою. Купальським звичаям притаманні язичницькі елементи культу сонця, аграрної магії, обрядів очищення та еротичних.

    В основі купальських обрядів лежать культ вогню, води і рослинності. Купальські вогні - відгомін культу сонця, купальська вода - символ цілющої сили,  чудодійна роса забезпечувала здоров'я, красу і кохання, а купальське дерево - родючість та щастя, папороть - символізує щасливу долю.

          Є легенда, кажуть люди -

          Квітку хто таку здобуде,

          Зміниться за мить...

          Знайде той скарби великі,

          Що полинуть, наче ріки,

          Золотом до ніг...

          Має квітка й іншу силу -

          Коли дівчина любила,

          То на все життя...

          Хто до квітки доторкнеться,

          В того вмить розквітне в серці

          Вічне почуття! 

   Проте, за іншим повір'ям, володіння казковою квіткою може принести багатство,  але не щастя. Цей трагічний мотив знайшов яскраве художнє відображення у відомій повісті М.В. Гоголя "Вечір напередодні Івана Купала".

          Свято Купала визначається особливою поетичністю та чарівністю. Купальські дійства сьогодні намагаються відтворити працівники культури та аматори сцени в містах і селах України. Тож ми також не стали винятком.

       Фольклорне свято Купала підготували і провели разом з сільським будинком культури.  Дійство розпочав староста села Білик М.І., а потім на сцені з'явилися гості із далекої Африки (дві попуаски - учасники клубу за інтересами "Сузір'я" Раїса, Ніна Немченко), які прибули по обміну досвідом подолання економічної кризи  та щоб знайти нового шамана для свого племені.  Їх виступ надав глядачам веселого настрою. Директор сбк Володимир Слинько та художній керівник сбк Валентина Зан відтворили вечір на Купала в одній українській сім'ї, де чоловік  полюбляє випити, а дружина все його "виховує" по-народному. Далі були пісенні дарунки від учасників художньої самодіяльності сбк солістів Лариси Горопашної, Валентини Величко, Любові Нестеренко, Володимира Слинька, Ніни Немченко. Ансамблів "Лілея" та "Сузір'я". В ході заходу відбувалися ворожіння, вікторина, присутні відгадували загадки. На завершення вечора всі  насолодилися купальським хороводом під пісню "Квітка Душа" та купальським вогнищем. Свято вдалося!

      Зі святом, шановні користувачі!





         

понеділок, 12 липня 2021 р.

Конституції України - 25 (книжкова виставка)

     28 червня 2021 року виповнюється 25 років  Конституції України, яку Верховна Рада України прийняла 28 червня 1996 року.

     Конституція - це основний Закон держави, що має найвищу юридичну силу. Знання своїх прав і обов'язків необхідне кожному громадянину країни. Тому в бібліотеці до Дня Конституції організовано книжкову виставку "Конституції України - 25".

    Історико-правові традиції стражденного шляху, пройденого нашою Україною необхідно вивчати, адже це надзвичайно корисно та вкрай необхідно для кожного громадянина.

   Отже трішки історії:

     У часи княжої України Руси найважливішою пам'яткою, що зберегла давні норми звичаєвого права, була "Руська правда". Написавши у 1016 році "Правду і Статут", Ярослав Мудрий визнав високе покликання Права і Суду в суспільстві. Вищою судовою інстанцією був сам Київський князь. 

     Нажаль сини Ярослава Мудрого не жили у згоді, почалася феодальна роздробленість. Тому зупинився процес творення державності українського народу. 

     Показовим правовим документом в козацькі часи стала "Конституція"  гетьмана Пилипа Орлика, в якій задокументовано право України на самоврядування й незалежне існування. Ця "Конституція" вважається першою в історії України. Вона складалася з преамбули і 16 параграфів, у яких сформульовані головні принципи розбудови держави.

     З часу утворення Української Центральної Ради 17 березня 1917 року в Україні почався процес розбудови інституції державності. Було видано чотири Універсали. Державне існування України ствало історичним фактом у Конституції від 29 квітня 1918 року. Президентом України обрано Михайла Грушевського.

    За радянських часів Українська Радянська Республіка мала чотири Конституції: 1919, 1929, 1936, 1978 років і всі вони розроблялися під керівництвом Кремля.

     Поступ українського народу до утвердження суверенної і незалежної держави завершився днем прийняття нової Конституції України - 28 червня 1996 року. Почався новий відлік часу, новий етап в її історії, який ми повинні пройти з гідністю. 

     З Днем Конституції!



вівторок, 1 червня 2021 р.

Діти сьогодні - це світ завтра (Олімпійський День у школі до Дня захисту дітей)

        1 червня в усьому світі відзначають День захисту дітей. Цей день асоціюється з веселощами, морозивом, атракціонами і початком літніх канікул. Цього року сталося так, що навчання в нашій школі ще не закінчилися. Тому вирішили це свято відзначити веселим спортивно-пізнавальним квестом (в рамках проведення Олімпійського дня), в якому взяли участь учні 1-10 класів, вчителі, бібліотекарі шкільної та сільської бібліотеки, працівники сбк. Учні утворили 6 команд:"Ромашка" - капітан Гусак Юлія; "Аватари" - Дмитренко Руслана; "Пінгвіни"- Лисак Євгеній; "Іскра"- Слинько Ярослава; "Мамонти"- Яцик Аміна; "Жарптиця"- Яцик Тетяна. 

                              Свято розпочалося внесенням Олімпійського прапора капітанами команд та підняттям його під звучання Гімну України. Факел із Олімпійським вогнем всі учасники змогли потримати в руках, передаючи один одному із рук в руки.  Дітей привітав голова села Білик М.І. та Директор школи Таран Н.В. Михайло Іванович завітав на свято з солодкими подарунками, які особисто вручив кожній дитині. За командою учителя фізкультури Безпалого В.А. діти приступили до виконання завдань на станціях квесту. На кожній станції ведучі задавали відповідні завдання і контролювали їх виконання.

    1. Історична - Таран Н.В.  - учитель історії, директор школи.

    2. Географічна -Стребко В.М. - учитель географії.

    3. Логічна - Безпала Н.О. - учитель математики.

    4. Загадкова - Сидоренко О.Б. - учитель молодших класів.

    5. Мистецька - Хоменко В.І. - педагог-організатор, шкільний психолог.

    6. Спортивна 1 - Безпалий В.А. - учитель фізкультури.

    7. Спортивна 2 - Стребко Г.М. - учитель молодших класів.

    8.  Бібліотечна - Коваленко Л.В - учитель укр. мови і літератури, шкільний бібліотекар.

    9.  Літературна - Передерій Т.В. - учитель укр. мови та літератури.

    10. Кросвордна - Немченко Н.В. - бібліотекар сільської бібліотеки. 

    11. Пазлова - Хоменко О.М. - завуч школи, учитель інформатики.

    12. Музична - Зан В.А. - учитель музики, художній керівник сбк.

       Під час проведення квесту діти змагалися в різних спортивних естафетах, в логічному мисленні; знаннях спортивних термінів та видів спорту на кросвордній станції; відгадували загадки про спорт, складали пазли, пригадували історичні моменти в спорті; старанно малювали плакати присвячені Олімпійським іграм, вправляючись у творчості та мистецтві; відвідали географічну, музичну та бібліотечну станції, де також була спортивна тематика. Перемогу здобула команда "Жарптиця".

     Олімпійський день у школі, проведений спільно з бібліотекою, який відбувався  на свіжому повітрі,(не дивлячись на вітряну та доволі прохолодну погоду), задовольнив навіть найвибагливіших учасників, закінчившись нагородами, смачною традиційною кашею та солодощами.

    



       

четвер, 13 травня 2021 р.

Наше майбутнє у сім'ї європейських народів (Виставка-мотивація)

 Європа - один із центрів сучасної науки і техніки.

Європа - це багаторічна історія, досвід, політичні, духовні традиції європейських народів.

Сучасне завдання всіх європейців - об'єднати зусилля у боротьбі за мир та безпечну Європу.

Європейська інтеграція і членство в ЄС є стратегічною метою України і найкращим способом реалізації національних інтересів, побудови економічно розвинутої і демократичної держави, зміцнення позицій у світовій системі міжнародних відносин.

  Для України європейська інтеграція - це шлях модернізації економіки, подолання технологічної відсталості, залучення іноземних інвестицій і новітніх технологій, створення нових робочих місць, вихід на світові ринки, насамперед на ринок ЄС.

    Для кращого пізнання позитивних наслідків вступу України в ЄС, завітайте до бібліотеки.

   Адже для вас, шановні користувачі, тут функціонує виставка-мотивація "Наше майбутнє у сім'ї європейських народів", де ви можете дізнатися: що таке Європейський Союз і Євроінтеграція, які країни входять до складу ЄС, якими є головні акценти символіки ЄС, які основні свободи  допомогли  країнам Євросоюзу досягти добробуту, миру і процвітання. 

  Також на виставці представлені нові книги видавництва "Фоліо" із серії "Історія європейської цивілізації" за редакцією Умберто Еко "Середньовіччя. Замки. Торговці. Поети" та "Середньовіччя. Собори. Лицарі. Міста".

   




 

пʼятниця, 30 квітня 2021 р.

Веселково на Великдень сонце виграє (бібліо-дайжест)


                                        
     Світле свято Великодня приносить радісну звістку про воскресіння Ісуса Христа. Тому цей день вважається святом відродження, добра, любові та миру.

   До Великодня всі віряни готуються заздалегідь. В період підготовки здійснюється безліч корисних справ. Але ось настають останні перед Великоднем дні... І вже нарешті можна приступати до виготовлення головних символів цього свята - паски та крашанок і писанок. 

    Писанки і крашанки - це різні способи декорування великодніх яєць. Писанки відрізняються тим, що на них вручну наносять розпис або орнамент. А оригінальні крашанки просто фарбують, причому з використанням найрізноманітніших технологій - ось тому вони і "крашанки".

   Звичай фарбувати яйця в червоний колір прийшов з глибини століть. Деякі перекази стверджують, що червоними ставали камені, на які капала кров розіп'ятого Ісуса Христа. Тому Марія Магдалина принесла імператору Тиберію не камінь, а червоне яйце, як символ перемоги життя над смертю: адже яйце символізує життя. Легенди стверджують, що навіть Всесвіт з'явився із яйця.

   Якщо говорити про крашанки в слов'янській культурі, то можна сюди вплести язичницькі звичаї: червоні яйця фігурували на святі весни і були присвячені богу сонця Ярилу. Зараз їх не просто фарбують цибулею, а роблять крашанки з листочками і робити це потрібно в чистий четвер або в суботу.

    Звісно, з часом крашанки стали фарбувати не тільки в червоний колір - адже багатоколірна гамма лише посилювала атмосферу святковості. І до того ж кожен колір несе своє смислове навантаження. Так, той же червоний асоціюється з любов'ю, життям, жовтий - з сонцем, світлом і хорошим урожаєм, зелений - з весною і пробудженням природи, коричневий - з родючою землею. Чорний, який трапляється рідко, також означає повагу до землі - святкового дня люди таким чином це засвідчували.

   Саме слово "крашанка" має українське походження. Своїм рівномірним фарбуванням вони відрізняються ще і від скробанок, на яких поверх фарби видряпували гострим предметом візерунки, і мальованок, куди декор наноситься пензликом.

   Цікаво, що в кожному регіоні України домінує якась одна колірна гама, а інші майже не використовуються. Так, наприклад на Полтавщині пріоритет віддається білому, жовтому і ясно-зеленому. У жителів Прикарпаття перевагу мають червоний, жовтий і чорний кольори. На Чернігівщині доповненням до червоного і чорного виступає білий.

     З давнини люди використовували природні барвники. Вашій увазі пропоную підбірку опису природніх барвників, які ви можете використати в своїй творчості. А ще ви можете ознайомитися з цікавою інформацією про найбільші писанки у світі - це пам'ятники писанкам в різних містах України та світу.

        

\\











         У Канадському містечку Вегревіль, у повінції Альберта, де діє один із осередків української культури, знаходиться найбільше у світі "пасхальне яйце". Встановлений цей пам'ятник в1975 році. Оформлений він у традиційному українському стилі. Писанка заввишки 9,6 метрів, в діаметрі 6, 5 метрів, загальна висота 11 метрів. Пам'ятник встановлено поблизу музею під відкритим небом, що відтворює життєвий уклад українських емігрантів. Близько 30 будівель перевезено сюди з навколишніх місць і вмебльовано в стилі 1892-1930-х років. Відвідувачі можуть спостерігати як печуть хліб у печах, мають змогу проїхатися на возах.

     На початку липня на заході Канади проходить триденний фестиваль української культури та мистецтва. Відбуваються виставки майстрів-умільців, дегустація страв української кухні, міжнародний конкур розпису великодніх яєць і молодіжний конкурс танцю.

      Прийміть вітання, шановні користувачі, з Великодніми святами. Готуйтеся до головного свята року правильно: з любов'ю в серці і чистими помислами. Хай Бог благословляє вас на добрі діла, дає здоров'я і наснагу. Бережіть себе і своїх близьких. І нехай веселково на Великдень сонце виграє!









середа, 21 квітня 2021 р.

Що ми можемо запропонувати для покращення здоров'я планети? ( екологічнне дослідження до Всесвітнього дня Землі)

        Всесвітній День Землі ми відзначаємо 22 квітня. Цей день установлено для того, щоб знову звернути увагу людей на екологічну ситуацію у світі.                                                                                   До найактуальніших проблем сьогодення що торкаються кожного жителя планети й від яких залежить майбутнє людства, слід віднести проблеми екологічні. Вони викликані недалекоглядним, нерозумним, необгрунтованим ставленням людини до природи, і виникли не сьогодні й не вчора. Як свідчать старовинні літописи, ще близько 4 тисяч років тому вавілонський цар, а пізніше - китайські і монгольські імператори та європейські монархи вже дбали про збереження природи й видавали накази про охорону лісів, трав'яного покрову степів, водних джерел. Українська козацька старшина, незважаючи на надзвичайне багатство нашої природи тих часів, теж уболівала за збереження довкілля й видала ряд наказів і документів про охорону придніпровських лісів і лук, заборону спалювання лісів, браконьєрства, хижацького винищення звірів та риби.

       Багатим на природні багатства була і Зіньківщина. Про це описується навіть в художньому слові. Наприклад дуже цікаво розповідає наш земляк поет Тихін Лиманський у поемі "Казка про Зінька, схожа на бувальщину", де розповідається про заснування козаком Зіньком міста Зіньків.

         Чарує нас природа всюди, на Україні просто рай.

          І Богу дякують всі люди за цей співучий рідний край.

          Прислухайся: шумлять діброви; у травні квітів море, глянь,

           У липні вишні пурпурові, вдяглась у лілії Ташань.

           Пасуться лосі у лісочку, он на сосні принишкла рись.

           До річки горнуться струмочки, когось пильнує хитрий лис.

           В Ташані безліч карасів, лини тут є і щука.

           Не прогада, хто хату звів, житло дітям і внукам.

           А скільки в лісі диких кіз, прудкі зайці гуляють.

           Приємний шум білих беріз, тут солов'ї співають...

      Із розвитком цивілізації та науково-технічного прогресу, зростанням населення на Землі, зростанням обсягів виробництва та його відходів проблеми стосунків між природою та суспільством дедалі загострюється. Екологічна криза грізно нависла над усім світом, вона вже "схопила нас за горло". Стан в Україні оцінюється фахівцями як критичний, при якому неможливе самовідновлення й самоочищення.

     В Україні загинули сотні річок, деградують Чорне і Азовське моря, знищено безліч лісонасаджень, задихаються  від автомобільних викидів міста, села потерпають від обробітку полів небезпечними речовинами, нестачі або навіть повної відсутності води в колодязях, зникнення води в ставках та обміління річок.  

   А ще до того наше покоління в усіх куточках планети безсоромно розкидає сміття! А це величезна жорстокість по відношенню до здоров'я планети.

     Радує те, що в нашій громаді є активісти, які самі беруться за прибирання узбіччя доріг і залучають до цієї діяльності інших жителів району. До цього можемо приєднатися і всі ми. Щоб чисто було не тільки в нашому будинку, подвір'ї, на нашій вулиці, в нашому населеному пункті, але обабіч усіх доріг, в лісах, в садках, в лісополосах.  Це ми можемо зробити... Зробити для того, щоб зберегти для наступних поколінь природно-заповідний фонд Зіньківщини. 

     Сьогодні для покращення здоров'я  планети кожен з нас має можливість запропонувати свою допомогу. Що ж ми можемо зробити?

-  долучатися до акції "Чисте довкілля"!!!

-  здійснювати сортування домашніх господарчих відходів!!!

-  відвозити чи відносити  відходи (сміття) в спеціально відведені місця!!!

-  збирати і здавати для переробки відпрацьовані батарейки та енергозберігаючі лампочки!!!

-  здійснювати  озеленення території!!!

-  намагатися не забруднювати навколишнє середовище!!!

-  не викидати сміття на узбіччя доріг та в лісонасадженнях!!!

-  вивчати екологічну ситуацію в своєму краї  та правила поведінки на природі!!!

    Це робити не важко, але це буде наша величезна допомога нашій планеті в її оздоровленні.

Бібліотека має в своєму книжковому фонді літературу, яка допоможе вам краще справитися з даним завданням.